13 X br. w Zamojskim Domu Kultury odbył się koncert ZPiT „Zamojszczyzna”, który był jednocześnie zwieńczeniem Przedsięwzięcia pn. NA WSCHÓD OD KRAKOWA realizowanego w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – KPO. GRANTY 2024 – program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.
Koncert ten był też podsumowaniem warsztatów pn. Na wschód od Krakowa, w których uczestniczyły 3 grupy taneczne zespołu. Podczas warsztatów tancerze „Zamojszczyzny” poznali historię i tradycję regionu Krakowiaków Wschodnich, uczestniczyli w prezentacji tańców i przyśpiewek regionalnych w wykonaniu zespołu z Mogilna, poznali kroki i figury oraz przygotowali wiązankę tańców z regionu Krakowiaków Wschodnich.
Na koniec koncertu grupa dorosłych zaprezentowała wiązankę tańców z regionu Krakowiaków Wschodnich, którą tancerze przygotowali podczas warsztatów i ćwiczyli pod bacznym i wymagającym okiem choreografów – ekspertów z tego regionu.
Całość Przedsięwzięcia zrealizowano ze środków KPO, Inwestycja A2.5.1. w ramach umowy zawartej z jednostką wspierającą – Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca.