Warsztaty artystyczne
Krasnobród – czerwiec –
lipiec 2008…

 

         Wakacje Zamojszczyzny…

Zaczęły się pracowicie…

Warsztaty (29 czerwiec – 10 lipiec)

29 czerwca dwie najmłodsze grupy dziecięce i najstarsza młodzieżowa przybyły do ośrodka Energetyk w Krasnobrodzie i rozpoczęły letnie warsztaty artystyczne. Warsztaty, to coroczne zgrupowanie , w czasie którego wszyscy członkowie zespołu doskonalą swoje umiejętności z techniki tanecznej, przygotowują nowe układy taneczne, uczestniczą w zajęciach wokalnych, a także poznają folklor wybranych regionów Polski. W tym roku gościliśmy pana Jana Brodkę, znawcę i propagatora folkloru Ziemi Żywieckiej, który przybliżył nam charakter muzyki i tańca górali żywieckich, a także udzielił wielu rad i wskazówek dotyczących poprawnej interpretacji naszego układu tanecznego. Zacnym gościem II turnusu warsztatów (tu należy wspomnieć, że nasze zgrupowanie odbyło się w dwóch turnusach, ze względu na liczność grup) była pani Krystyna Maciąg – choreograf i kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Akademii Medycznej w Lublinie. Do Krasnobrodu przyjechała również, współpracująca z nami już od lat, asystent choreografa w PZLPiT „Mazowsze”, pani Wioletta Milczuk. Obie panie prowadziły zajęcia z tańca klasycznego i pracowały nad doskonaleniem techniki tanecznej naszych tancerzy.

Wszystkie grupy przygotowywały się do występów na VII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Eurofolk – Zamość 2008, ale dwie grupy młodzieżowe szykowały również program artystyczny na wyjazdy na festiwale w Egipcie i we Włoszech. Każda grupazaprezentowała swoje nowe układy taneczne na pokazach podsumowujących turnusy – tu należy podkreślić, że wszyscy wykazali się znakomitą pomysłowością przy tworzeniu kostiumów i elementów charakteryzujących grupę.

Codzienne zmagania umilały chwile wspólnych zabaw, wędrówek po okolicy, wieczorów przy ognisku i piosence. Niektórzy swój wolny czas spędzali na boisku i basenie ośrodka, ale nie tylko – na przykład grupy starsze dziecięce poznawały (dzielnie!) specyfikę haftu biłgorajskiego. Najmłodszym stażem członkom zespołu urządziliśmy porządne otrzęsiny, po których złożyli tradycyjne przyrzeczenie i stali się pełnoprawnymi członkami ZPiT „Zamojszczyzna”. Nie zabrakło też wycieczek do Zwierzyńca i innych ciekawych i urokliwych zakątków Roztocza.

 

 

 

Nadmienić trzeba, że tegoroczne warsztaty artystyczne w Krasnobrodzie zostały zorganizowane przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, za co serdecznie dziękujemy…!