EUROFOLK 2018 – uczestnicy

GRECJA, Paros
Music & Dance Group „Naoussa Paros”

Grupa „Naoussa Paros” powstała w 1988 roku na wyspie Paros. Zespół należy do Greckiej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Z racji tego od lat dumnie reprezentuje Grecję na wielu festiwalach i konkursach folklorystycznych na całym świecie. Na przestrzeni lat odwiedzili ponad 30 krajów m.in. Meksyk, Norwegię, Francję, USA i Chiny. Tanecznym prezentacjom grupy, które przedstawiają autentyczne ludowe tańce pochodzące z wyspy Paros, jak i z innych regionów Grecji, zawsze towarzyszy muzyka na żywo wykonywana przez zespół muzyczny grający na tradycyjnych greckich instrumentach (m.in. na lutni i toubeleki).

Menedżer grupy: Ypapanti Roussou
Choreograf: Lefteris Menegos

 

KANADA, Lachine
Les Éclusiers de Lachine

Grupa Les Éclusiers de Lachine od 1975 roku promuje folklor Kanady i Quebecu w kraju i na całym świecie. Misja ta jest realizowana poprzez szeroki wachlarz aktywności, takich jak: tygodniowe artystyczne kursy dla wszystkich grup wiekowych, doroczne spektakle, specjalne wieczory taneczne oraz międzynarodowe trasy koncertowe.
Program artystyczny oscyluje pomiędzy tańcem klasycznym a współczesnym. Korzenie grupy sięgają barw Francji, Irlandii, Anglii i Szkocji. Zespół Les Éclusiers de Lachine chce udostępnić swój folklor wszystkim ludziom. Podczas ich występów publiczność zabierana jest w podróż przez historię z repertuarem prezentującym nasze czasy, jak również ogólny zarys różnorodnych tradycji.

Menedżer grupy: Marie-Christine Toupin
Choreograf: Andre Theoret

 

PERU, Lima
Ritmos del Tiempo Ballet Folklorico Peruano

Ritmos Del Tiempo to jeden z najbardziej renomowanych zespołów ludowych w Peru. Od sześciu lat popularyzuje na scenach całego świata peruwiański folklor, wzbogacając swoje występy o elementy teatru muzycznego. Program artystyczny grupy jest bardzo zróżnicowany. Podczas festiwalu zespół zaprezentuje tradycyjne peruwiańskie, tańce pochodzące z rejonów wybrzeża Pacyfiku, gór andyjskich oraz Amazonii. Nie zabraknie również pokazów z wykorzystaniem typowych dla Peru instrumentów perkusyjnych.

Menedżer grupy i choreograf: Gabriel de la Torre del Carpio

 

PORTUGALIA, Faro
Grupo Folklorico de Faro

Zespół został założony na początku 1930 roku i jest najstarszą grupą założoną w regionie Algarve oraz jedną z najstarszych w całej Portugalii. „Grupo Folclórico de Faro” było inspiracją do powstania wielu nowych zespołów ludowych w całym Algarve i może być uznawane za pioniera w swojej dziedzinie. Organizuje on również swój własny festiwal w Faro znany jako „FOLKFARO” – największy festiwal ludowy w południowej Portugalii. Jako ambasador regionu i kraju zespół prezentował swoje tańce w ponad 20 krajach, m.in. we Francji, Kanadzie, USA, Brazylii, Czechach oraz Rosji. Zespół jest członkiem Portugalskiej Federacji Folkloru i został nagrodzony w 2002 roku Złotym Medalem Miasta Faro.

Menedżer grupy: Helena Franco, Amabelio Pereira
Choreograf: Amabelio Pereira

 

SERBIA, Belgrad
OKUD “Sveti Sava” 

Zespół został założóny w 2002 roku. Posiada 170 aktywnych członków, podzielonych na 4 grupy: folklorystyczna, aktorska, bębniarska i artystyczna. Najważniejsze ich koncerty odbyły się w Grecji, Bułgarii, Portugalii, Francji, Czarnogórze, Czechach oraz Niemczech. Wszędzie byli docenieni i wygrali wiele cennych nagród. Na naszym festiwalu zespół zaprezentuje folklor Sumadii, Pirot, Leskovac oraz Crnorecje.

Menedżer grupy: Dragan Todorcević
Dyrektor: Marko Kamdżijas
Choreograf: Nikola Kamdżijas

 

SŁOWACJA, Koszyce
Zespół Folklorystyczny Želiezko

Zespół powstał w 2009 roku jako najmłodszy zespół folklorystyczny w Koszycach. Był pierwszym młodzieżowym zespołem w tym mieście. W jego szeregach tańczą uczniowie Prywatnej Szkoły Podstawowej Vlada Urbana. W 2017 roku obchodził swoje 8 urodziny i choć nie ma długiej historii, wielokrotnie koncertował na Słowacji, Cyprze, Białorusi, Węgrzech i Bułgarii. W swoim programie mają tańce ludowe z regionów Abov, Zemplín, Šariš, Spiš oraz tańce cygańskie.

 
 
 
 
 

UKRAINA, Łuck
Zespół Tańca Ludowego WOŁYNIANKA

Amatorski Zespół Tańca Ludowego „Wołynianka”, działający przy Łuckim Domu Kultury powstał w 1959 roku. W 1960 roku Zespół został wyróżniony tytułem „amatorski Folk”. Na jego repertuar składają się tańce i pieśni ludowe regionu wołyńskiego i poleskiego. Tańce wołyńskie odnoszą szczególny sukces we współpracy z publicznością. Występom grupy towarzyszy kapela ludowa. Zespół „Wołynianka” posiada na swoim koncie wiele nagród. Na przestrzeni lat reprezentował ukraińską kulturę ludową na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych min. w Polsce, na Węgrzech, w Niemczech, Grecji, Tunezji, Francji, Anglii, Rosji, Chinach, Belgii i na Malcie.

Kierownik zespołu: Oleh Kozachuk
Kierownik kapeli: Vitaliy Okhmaniuk

 

USA, Provo
Brigham Young University- American Folk Dance Ensemble

Grupa składa się z 35 studentów, 27 tancerzy i 7 muzyków. Tworzą oni jedną z najbardziej unikalnych grup artystycznych w USA. Ich amerykański styl muzyczny sięga od amerykańskiej Nowej Anglii i folku z Apallachów po bluegrass, cajun, blues i country. Grupa uczestniczyła w 32 festiwalach w 31 państwach od 1964 roku: m.in. w Kanadzie, Chorwacji, Hiszpanii, Izraelu, Francji oraz Anglii.

Menedżer grupy: Shane Wright
Choreograf: Jeanette Geslison

 

POLSKA, Rokitno
Zespół Ludowy “Rokiczanka”

Rokiczanka – zespół muzyczny wykonujący muzykę ludową, założony w 2001 roku w miejscowości Rokitno koło Lubartowa.

Zespół wykonuje tradycyjne piosenki ludowe, nie tylko z regionu lubelskiego, ale z całej Polski. Aranżacje nadają muzyce nowocześniejsze niż w wykonaniu innych zespołów brzmienie. W ten sposób, ukazując muzykę ludową z nowej perspektywy  próbują rozpropagować tradycje ludowe wśród szerszego grona odbiorców.

Repertuar zespołu jest tradycyjny, przekazywany z pokolenia na pokolenie. O dalsze jego przekazywanie dbają śpiewacy ludowi – pasjonaci. Natomiast o atrakcyjną dla szerokiego odbiorcy aranżację dbają zawodowi muzycy. Twórczym połączeniem tych nurtów zawiaduje pochodzący z Lublina Ireneusz Bachonko – muzyk, akordeonista, kierownik muzyczny grupy.

Dopiero po 10 latach działalności, głównie koncertowej, zespół zdecydował się na wydanie w 2011 roku debiutanckiej płyty: “W moim ogródecku”, zawierającej 9 utworów. Już ten debiutancki krążek został doceniony, był nominowany do tytułu “folkowej płyty roku” w plebiscycie Wirtualne Gęśle. Z mało znanego, gminnego zespołu, Rokiczanka stała się grupą rozpoznawalną w kręgu polskiej muzyki ludowej.

 

POLSKA, Ryki
MĘSKA GRUPA ŚPIEWACZA „RYKI”

Grupa powstała w 2016 roku z inicjatywy kierownika i instruktora, Pawła Warownego. Działa przy Fundacji na rzecz Osób Niepełnosprawnych i Wykluczonych Społecznie BYĆ. Impulsem do założenia grupy była propozycja udziału w koncercie inauguracyjnym II Turnieju Muzyków Prawdziwych organizowanym przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Tam też odbył się debiutancki występ. Grupa składa się z autentycznych śpiewaków ludowych średniego pokolenia oraz młodszych, którzy w naturalny sposób uczą się dawnego repertuaru. Są to mieszkańcy Ryk, Kawęczyna, Zalesia i Nowej Dąbi. To jedyna męska grupa prezentująca dawny repertuar wokalny południowej części Mazowsza Leśnego. Występuje w zrekonstruowanych przez Pawła Warownego strojach ludowych swojego regionu. Zespół w 2017 roku został laureatem konkursu Stara Tradycja w ramach Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, zdobył także II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych (Kazimierz Dolny nad Wisłą).