EUROFOLK 2017 – uczestnicy

Hawaje, USA
AHUNA OHANA z Kaneohe

Jak sami mówią o sobie: „jesteśmy rodziną z Hawajów”. Podróżowali po całym świecie szerząc kulturę Hawajów i rdzennych amerykańskich Indian. Program artystyczny przygotowany na festiwal zawiera autentyczne i opracowane tańce obejmujące najlepsze i najbardziej ekscytujące tańce Hawajów, m.in. wdzięczne tańce hulan , które ukazują piękno wysp oraz radość z życia w rajskich Hawajach; tańce Maorysów z Nowej Zelandii; taniec Indian Nawaho, w którym tancerz używając obręczy tworzy przeróżne kształty- kwiaty, pszczoły, motyle, ptaki, węże, konie, płatki śniegu i in.


Menedżer grupy: Joe Ahuna

 

Korea
KOTTI Jiphyun z Incheon

Grupa KOTTI Jiphyun jest grupą teatralną założoną w 1999 roku w celu szerzenia i popularyzacji dawnych zwyczajów i zabaw, zachęcającą młode pokolenie do rozwijania i doceniania swoich tradycji.
KOTTI występował na rozmaitych międzynarodowych festiwalach we Włoszech, Tajlandii, Węgrzech, Meksyku, Serbii i w swojej działalności zdobył liczne nagrody i trofea, jak choćby pierwsze miejsce w Sarga Del Mandorlo we Włoszech w 2007 roku.

Menedżer grupy: Lee Snghee
Choreograf: Choi Kyunghee

 

Meksyk
Arte y Folklor. MEXICO de Aranza Zu Lopez z Meksyku

Arte y Folklor. MEXICO jest stowarzyszeniem, które ma na celu nieustannie odkrywać się na nowo. Jego członkowie są przekonani, że taniec może łączyć kulturalną tradycję z nowoczesnymi spektaklami. Kreatywność członków urozmaica artystyczne treści o wysokiej jakości.
Zespół jest godnym ambasadorem meksykańskiej kultury, pielęgnuje tradycyjne tańce regionalne. Wielokrotnie prezentował meksykański folklor w kraju oraz poza jego granicami. Jest jedynym zespołem w Meksyku, który współpracuje z Narodowym Uniwersytetem Tańca Folklorystycznego oraz Sztuki Narodowej z certyfikatem jakości ISO 9000 oraz medalem nauki sztuki tańca.

Menedżer grupy: Aranza Zu Lopez Espinosa i Enrique Lopez
Choreograf: Aranza Zu Lopez i Alberto Onofre

 

Portoryko
Guarionex de Puerto Rico z Barcelonety

Zespół El Ballet Folklorico Gaurionex powstał w 1978 roku w miasteczku Morovis. Od tamtego czasu za pomocą tańców i muzyki reprezentuje i szerzy istotną część swojej portorykańskiej tożsamości. W niezwykłych tanecznych przedstawieniach członkowie zespołu odtwarzają swoje tradycje i zwyczaje, różne rodzaje tańców ludowych, tworzą własną muzykę, a barwne stroje reprezentują ich mieszaną kulturę. Zespół „El Ballet Folklorico Gurionex” jest oficjalnym zespołem reprezentacyjnym Instytutu Kultury Portorykańskiej i Towarzystwa Turystycznego w Puerto Rico. Zespół dużo koncertuje, bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach. Poprzez swoje taneczne spektakle chce serdecznie zaprosić publikę w podróż po wybrzeżach i górach przepięknego Puerto Rico.

Kierownik zespołu: Jorge Villafane Montijo

 

Serbia
KUD Politehnicke Akademije „NOVI BEOGRAD” z Nowego Belgradu

Zespół folklorystyczny „NOVI BEOGRAD” powstał w 1974 roku. Posiada on 450 aktywnych członków pracujących w 9 grupach. Grupy te to: folklorystyczna, aktorska, bębniarska i artystyczna. Zespół uczestniczył w wielu festiwalach (m.in. w Grecji, Bułgarii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Czechach, Niemczech, Ukrainie), gdzie zdobył wiele cennych nagród.

Menedżer grupy: Dragan Todorcevic
Choreograf: Vojin Jovanović
Kierownik: Andjelka Milić

 

Węgry
Forras Folkensemble z Szazhalombatty

Zespół folklorystyczny „Forras” został założony w 1984 roku w Gimnazjum im. Mihaly Vorosmartego. Dzięki regularnym występom na krajowych festiwalach zyskał dużą popularność. Po kilku latach liczba tancerzy przekroczyła 500. Po 9 latach grupa osiągnęła najwyższy profesjonalny stopień zwany „Złotą 1”. Przez ostatnich kilka lat grupa odwiedziła ponad 60 państw w celu popularyzacji węgierskiej kultury za granicą. Zespół brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w prawie wszystkich krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Meksyku, Puerto Rico, Syrii, Egipcie i Izraelu. Repertuar grupy zawiera nie tylko węgierskie tańce, ale również tańce z zagranicy (Transylwanii i obecnej Słowacji).
W programie, który zespół przygotował na festiwal, znajdują się najpopularniejsze tańce węgierskie m.in. „Mezofold tancok” – taniec mężczyzn z Transylwanii, butelkowy taniec z Somogy, tańce rabakozi z północno-zachodniego Kraju Zadunajskiego, Csaszarszallasi tancok – ze wschodnich Węgier oraz tańce Kalotaszegi z Transylwanii.

Menedżer grupy: Szigetvari József

 

Polska
Zespół Folkowy BUBLICZKI

Bubliczki to 7-osobowa grupa hulaszczo-muzyczna z kaszubskim rytmem i zachodniopomorskim zadęciem. Od 2007 banda Bubliczków miesza bałkańską energię, cygański spontan i żydowską aurę z polską i kaszubską treścią. Grając na największych scenach w Polsce, sieją spustoszenie i postrach wśród wszystkich amatorów bałkańskiego groove’u. Mają na koncie długogrający krążek pod sugestywnym tytułem “Opaa!” wydany w 2010 roku. W tym samym roku, zespół stworzył muzykę do spektaklu Łódzkiego Teatru “Pinokio”, pt “Historia Występnej Wyobraźni”. W swojej krótkiej historii zespół zdobył już wiele cennych nagród. W 2008 roku II miejsce na Mikołajkach Folkowych, w 2009 I miejsce na Nowej Tradycji (Festiwal Polskiego Radia). We wrześniu 2013 grupa wydała swój drugi krążek pt. “Trubalkan” który zdobył III miejsce w konkursie Folkowy Fonogram Roku programu 2 Polskiego Radia.

 

Polska
Zespół Śpiewaczy „PELAGIA”

Zespół powstał w 2007 roku w Leopoldowie i działa przy Fundacji Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Wykluczonych Społecznie „BYĆ” w Rykach.
Zespół „PELAGIA” w swoim repertuarze posiada: pieśni Ludowe z okolic Ryk, pieśni religijne: wielkopostne, kolędy, pastorałki, wielkanocne, maryjne, pieśni partyzanckie i patriotyczne z rożnych okresów oraz piosenki biesiadne oraz tańce ludowe z południowej części Mazowsza Leśnego.
Brali udział w wielu lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i maja na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień.
Atutem zespołu jest bogaty repertuar i piękne oryginalne stroje ludowe z okolic Ryk.

Kierownik zespołu: Krystyna Żaczek
Instruktor: Paweł Warowny