EUROFOLK 2015 – uczestnicy

Brazylia
GEMP Escola e Cia de Dança z Crissiumal

Zespół GEMP został założony w 1995 roku przez grupę studentów, rodziców, nauczycieli i kierownictwa Miejskiej Szkoły im. Matki Pauliny w Crissiumal. W 2000 roku zespół założył własną szkołę tańca, której kierownikiem i choreografem został Leandro Diel Rupp. GEMP ma na swoim koncie przeszło 100 nagród państwowych i międzynarodowych konkursów, w tym nagrodę Państwowego Turnieju Tanecznego w stanie Rio Grande do Sul (2006 r.). W latach 2006-2013 zespół dał przeszło 200 koncertów w różnych rejonach Brazylii. Obecnie składa się z 16 tancerzy-instruktorów oraz ponad 100 uczniów. Zespół reprezentował Brazylię w międzynarodowych festiwalach w Chile, Argentynie, Boliwii, Polsce, Słowacji, Czechach, Portugalii, Holandii, Kanadzie, Turcji, Rumunii, Bułgarii, Macedonii, Francji, Belgii, Niemczech i na Węgrzech. GEMP prowadzi wymiany kulturalne i zatrudnia instruktorów tańca z takich krajów jak Rosja, Meksyk, Chile, Argentyna, Holandia i Polska. Kapela ludowa zespołu posługuje się takimi instrumentami jak: akordeon, bębny, flety, gwizdki, dzwonki, gitara, tamburyn, grzechotki, cajón oraz rdzenne bębny.

Kierownik zespołu: Elton Schneider
Choreograf: Leandro Diel Rupp

 


Chorwacja
KUD “Branislav Nušić” z Borova

Zespół “Branislav Nušić”,  nazwany ku czci znanego serbskiego pisarza i satyryka, powstał w 1951 roku jako stowarzyszenie kulturalne, które w 1996 roku zostało przekształcone w zespół tańca ludowego. Obecnie posiada 160 aktywnych członków w 4 sekcjach: folklorystycznej, teatralnej, artystycznej oraz kapeli ludowej. Do najważniejszych podróży zespołu zaliczają się występy w Grecji, Bułgarii, Polsce, Szwajcarii, na Węgrzech, w Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze oraz Czechach, podczas których zdobył liczne wyróżnienia i nagrody. Wśród instrumentów używanych przez kapelę znajdują się akordeon oraz tambura (instrument strunowy szarpany). Repertuar zespołu zawiera tańce z regionów Sremu, Baranji, Resavy, Belgradu oraz obrzędy królewskie.

Kierownik zespołu: Rado Bosić
Choreograf: Zoran Abadžić
Menedżer: Dragan Todorčević

 


Egipt
El-Behira Folk dance group z Damanhuru

Zespół powstał w 1964 roku i składa się z 40 wykonawców (tancerzy, muzyków i solistów). Jego repertuar to tradycyjne, oparte na starożytnej tradycji tańce ze wszystkich regionów Egiptu, w tym tańce farmerów, weselne, taniec religijny tanoura, tańce nubijskie oraz tańce typowe dla północy Egiptu. Reprezentując duszę folkloru prowincji gubernatorskiej Al-Buhajra, zespół wziął udział w licznych państwowych oraz międzynarodowych festiwalach, m.in. w Hiszpanii, Turcji, Indiach oraz Chinach. Do jego instrumentarium należą:  oud (instrument strunowy), mizmar (rodzaj szałamai), bębny tabla i daf, rik (rodzaj tamburynu) oraz skrzypce.

Kierownik zespołu: Yasser Yehia Bahnasy
Choreograf: Ahmed Elemam


Francja
Cercle Celtique MIBIEN AR MOR z Poissy

Zespół Cercle Celtique Mibien ar mor powstał w 1967 roku w Poissy (niedaleko Paryża) w celu pielęgnowania i propagowania bogatej kultury Bretanii, regionu położonego na zachodzie Francji. Obecnie zrzesza ponad 200 członków, w tym 40 tancerzy i muzyków. Na repertuar zespołu składają się starannie zbierane tańce, pieśni i melodie ludowe, jak również współczesne choreografie i własne kompozycje oparte na ludowych tradycjach. Cercle Celtique Mibien ar mor wystąpił na wielu renomowanych międzynarodowych festiwalach, m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Llangollen  w Walii oraz Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Palma de Mallorca w Hiszpanii, jak również w festiwalu Cultures Croisées w Paryżu. Jest również wielokrotnym laureatem Państwowych Mistrzostw Tańca Bretońskiego w Guingamp. Zespół jest członkiem należącego do CIOFF® stowarzyszenia Kendalc’h zajmującego się pielęgnacją bretońskiej kultury. Do instrumentów używanych przez jego kapelę należą dudy, bombarda (pomort), akordeon, saksofon i trąbka.

Kierownik zespołu: Jacqueline Lecaudey-le Guen


Hiszpania
Grupo Folklórico Alto Aragón de Jaca z Jaca
meksyk_2014

Zespół Grupo Folklórico “Alto Aragón” został założony w 1975 roku w położonej w Pirenejach miejscowości Jaca przez grupę wielbicieli tamtejszego folkloru. Obecnie zespół nadal działa i liczy 75 członków. Prezentuje folklor trzech prowincji Aragonii, ze szczególnym naciskiem na nieznany folklor dolin Górnej Aragonii. Na jego repertuar składa się ponad 100 utworów: m.in. bolero, mazurki, albady, walce i palotiau. Wszystkie prezentowane są z użyciem autentycznego ubioru i instrumentów każdego z regionów. Zespół dał wiele koncertów w Hiszpanii, jak i poza jej granicami, w Europie, Ameryce, Afryce i Azji. Jego kapela ludowa korzysta z takich instrumentów jak: gitary, mandoliny, oud, akordeon, dudy, flet, różne rodzaje perkusji, bębny, kastaniety, tamburyn i łyżki.

Kierownik zespołu: María Brún / José Mari Palacio
Choreograf: Belén Artero / Oscar Tesa

 

Tajlandia
Satit Silpakorn Folk Dance Group z Nakhon Pathom
rumunia_2014

Zespół Tańca Ludowego Satit Silpakorn został założony w 2004 r. przez grupę miłośników tajskiej kultury i sztuki. Zaliczają się do nich nauczyciele, uczniowie oraz absolwenci Szkoły Demonstracyjnej Uniwersytetu w Silpakorn. Zespół został nominowany przez CIOFF® Tajlandia do reprezentowania folkloru swojego kraju poza jego granicami. Wystąpił m.in. w Rosji, Turcji i Anglii. Repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany i zawiera tradycyjne tańce czterech regionów Tajlandii: Ram Glong Yao (taniec przy akompaniamencie tajskich bębnów), Serng Kra Tib (taniec z pojemnikami na ryż) i taniec Kinnarów – Manora Len Nam, klasyczne tajskie pokazy dworskie: Rabam Borannakhadi Sam Samai, Ram Manora Bujayan oraz maskowy pokaz Khon prezentujący pościg za Benyakai. Kapela zespołu korzysta z tradycyjnych tajskich instrumentów takich jak phin (instrument strunowy szarpany), instrumentów perkusyjnych glong, ponglang, ching i chab, instrumentu dętego khui oraz piły.

Kierownik i choreograf: Duangnapa Srinunthwong

 

Turcja
ANADOLU BARIŞ G.S.K z Nilüfer

tajwan_2014

Zespół Anadolu Barış GSK powstał w 2013 roku. Mimo młodego wieku zrzesza 126 aktywnych tancerzy. Jego celem jest propagowanie tańca ludowego i bogactwa anatolijskiej kultury wśród ludzi młodych oraz reprezentowanie Turcji na międzynarodowych festiwalach. Zespół odwiedził takie kraje jak Macedonia oraz Bośnia i Hercegowina, gdzie został przyjęty z dużym aplauzem. Repertuar zespołu zawiera tańce z różnych stron regionu anatolijskiego (horonlar, zeybekler, halaylar, teke, semahlar) oraz tańce derwiszy. Jego kapela ludowa używa takich instrumentów jak klarnet, bębenek i tambura.

Kierownik zespołu: Uğur Çekim
Choreograf: Taylan Tazegül

 

USA
TRINITY  IRISH  DANCERS Elmhurst, Illinois

tajwan_2014

Założony w 1981 roku przez choreografa Marka Howarda, laureata nagrody Emmy, Trinity Irish Dancers jest innowacyjnym zespołem stale poszukującym nowych środków ekspresji przy jednoczesnym poszanowaniu tradycji. Zespół szybko przełamuje wszelkie stereotypy dotyczące tańca irlandzkiego. Składa się z tancerzy w wieku 14-21 lat, z których większość pochodzi z prestiżowej Trinity Academy of Irish Dance, która posiada na swoim koncie bezprecedensowe 37 drużynowych tytułów mistrzowskich Światowych Mistrzostw Tańca Irlandzkiego. Występował i cieszył się olbrzymim zainteresowaniem w Europie i Azji oraz na tak znamienitych scenach jak Kennedy Center w Waszyngtonie, w teatrach Joyce Theater i New Victory Theater w Nowym Jorku oraz Royce Hall w Los Angeles, jak również dla takich dygnitarzy jak rodzina królewska Monaco czy prezydent Irlandii Mary Robinson. Trinity zajmuje szczególne miejsce w świecie tańca, oferując zarówno wysokiej klasy prezentację tradycyjnego stepu irlandzkiego, jak i urzekająco przyciągającą, współczesną interpretację.

Kierownik zespołu: Kaitlyn Linsner
Choreograf: Mark Howard