EUROFOLK 2014 – uczestnicy

Białoruś
“Krupitskye muzyki” z Krupicy
bialorus_2014
Zespół “Krupitskye muzyki” rozpoczął działalność w 1982 r. za sprawą Vladimira Groma, dyrektora centrum kultury w wiosce Krupica. Razem z choreografem Georgim Chornym stworzyli oni jeden z najlepszych amatorskich zespołów ludowych na Białorusi. Na jego repertuar składają się tradycyjne białoruskie pieśni i tańce ludowe wykonywane w pokazowy sposób: fascynujące instrumentalne melodie, żartobliwe i liryczne pieśni, oryginalne układy choreograficzne i tradycyjne tańce. Zespół koncertował wielokrotnie na Białorusi i poza jej granicami, zdobywając liczne nagrody na festiwalach i konkursach. Akompaniująca zespołowi kapela gra na tradycyjnych instrumentach takich jak: akordeon, skrzypce, cymbały, basetla, piszczałki, bębny i tamburyn.

Kierownik zespołu: Natalia Lisitsa
Choreograf: Heorhi Chorny

 


Chile
TALLER CALAHUALA z Santiago

chile_2014Zespół Calahuala rozpoczął działalność w 1988 roku podczas letnich warsztatów Wikariatu ds. Duszpasterstwa. Jego celem jest badanie tradycyjnej kultury i zrozumienie różnorakich chilijskich obyczajów oraz ich elementów artystycznych poprzez spotkania z lokalnymi społecznościami w różnych częściach kraju. Jego członkowie, głównie nauczyciele, wykształceni w różnych dziedzinach sztuki, dzielą się swoją wiedzą podczas organizowanych cyklicznie warsztatów. Na repertuar zespołu składają się formy muzyczne i choreograficzne poznane dzięki badaczom kultury oraz farmerom. Na przestrzeni 20 lat swojej kariery zespół wystąpił na wielu scenach zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, prezentując cały urok tradycyjnych tańców i pieśni, w tym także na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych: w 1996 roku w Hawanie na Kubie podczas festiwalu „Casa de Las Américas”, w 1999 roku w Zacatecas w Meksyku na festiwalu „IV Festival Zacatecas del Folklore Internacional” i w 2000 roku na 33. Festival Nacional del Malambo w Córdobie w Argentynie. Towarzysząca zespołowi kapela gra na tradycyjnych instrumentach takich jak: gitara, skrzypce, arpa, mandolina, tarcas, tamburyn, grzechotka, zampoña, quena, redoblante, tiple, traversa, rebels i hype.

Kierownik artystyczny: Jorge Toro Silva

 


Ghana
Freespirit Art Group z Moree

ghana_2014Zespół ludowy „FREESPIRIT” jest wynikiem projektu kulturalnego wspieranego przez Fundację Freespirit, która od 2007 r. pracuje z dziećmi i młodzieżą z Moree w celu poznawania i pielęgnowania kultury Ghany, szczególnie tradycyjnych miejscowych tańców. Repertuar zespołu zawiera liczne tradycyjne tańce ludowe pochodzące z różnych części Ghany i innych państw Afryki, takich jak Togo, Senegal i Uganda. Od momentu założenia zespół wziął udział w wielu imprezach kulturalnych i festiwalach, w tym w renomowanym festiwalu Panafest, a we wrześniu 2012 w bardzo ważnym festiwalu Fetu Afahye w Cape Coast, stolicy Regionu Centralnego Ghany, przy obecności władz regionu i prezydenta Ghany. W 2013 r. zespół wziął też udział w 3 międzynarodowych festiwalach w Europie: w XXVI Festival des Enfants du Monde w Saint-Maixent L’Ecole we Francji, w XXI Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu oraz w XII Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Folkloru w Zielonej Górze. Podczas występów używane są tradycyjne afrykańskie bębny fontomform, atumpan, kpanlogo, ewe, dundu, dondo, jembe, blekete oraz instrument gukogui i rogi, których używa się podczas specjalnej ceremonii królewskiej.

Kierownik i choreograf: John Mensah


Macedonia
Ansambl Toska ze Sztipu
macedonia_2014
Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Toska powstał w 1992 r. na bazie założonego w 1944 roku stowarzyszenia Vanco Prke. Obecnie liczy on ponad 300 członków w sekcjach zespołu ludowego, orkiestry narodowej, grupy wokalnej i innych. Zespół daje liczne koncerty w Macedonii, biorąc również udział w wielu międzynarodowych i interkontynentalnych festiwalach organizowanych przez CIOFF®, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół koncertował m.in. w Portugalii (Porto w 1990 r. i Santarem w 2010 r.), Anglii (w 1986 r.), Niemczech (w 1987 r.), Finlandii, Francji, Polsce, Belgii oraz Luksemburgu. Jego repertuar obfituje w dynamiczne tańce i melodyjne pieśni, w tym pieśni i tańce ze Skopje oraz egejskiej części Macedonii. Ponadto organizuje liczne państwowe festiwale i posiada własną rozgłośnię radiową i telewizję. Przygrywająca mu kapela gra na takich instrumentach jak: harmonijka, klarnet, bęben, gitara i kontrabas. Toska jest prawdziwym reprezentantem macedońskiej kultury, jak również ambasadorem Macedonii w Europie i na całym świecie.

Kierownik i choreograf: Baze Dzodzev


Meksyk
Ballet Folklórico TLALOLINI (TIERRA EN MOVIMIENTO) z Buenavista de Cuellar
meksyk_2014
Zespół folklorystyczny „Ballet folklorico TLALOLINI” tierra en movimento („ziemia w ruchu”), został założony 21 listopada 1998 roku w Buenavista de Cuellar w stanie Guerrero w Meksyku, aby kultywować i promować piękno folkloru meksykańskiego. Kierownikiem, choreografem i założycielem zespołu jest prof. Carlos Uribe Garcia. Zespół pracuje w 3 grupach wiekowych: dziecięcej, młodzieżowej oraz w grupie seniorów, którym akompaniuje grupa muzyków mariachi. W ciągu tych szesnastu lat zespół brał udział w licznych festiwalach i koncertach na terenie całego Meksyku oraz poza jego granicami, m.in. we Włoszech. W swoim repertuarze ma tańce reprezentujące niemal wszystkie stany Meksyku prezentowane w pięknych, różnobarwnych i autentycznych strojach, jak również tańce przedhiszpańskie. Jego kapela ludowa gra na takich instrumentach jak: skrzypce, vihuela, trąbka, guitarrón i gitara.

Kierownik zespołu: prof. Carlos Uribe García
Choreograf: prof. Yadira Ayala Elizalde

 

Rumunia
“SZARKALÁB” Hungarian Folkdance Group z Kluż-Napoki
rumunia_2014
Zespół został założony w 1995 r. przez Liceum im. Jánosa Apáczaja Csere jako drugi zespół tańca ludowego w Kluż-Napoce reprezentujący mniejszość węgierską w Rumunii. Obecnie większość składu stanowią absolwenci i uczniowie liceum, łącznie 10-13 par tanecznych. Jednym z głównych celów zespołu jest praktykowanie tradycyjnych transylwańskich tańców i prezentowanie ich na scenie w ich pierwotnej postaci. Szarkaláb regularnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych programach i festiwalach. Od 1995 roku dał ok. 340 występów. Tańczył w wielu miejscowościach Transylwanii, jak również w ponad 16 państwach europejskich, w tym na Węgrzech, w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Słowacji, Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Finlandii, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Grecji I Portugalii. Zespół jest wspierany przez Fundację Biblioteczną im. Gáspára Heltaja. Jego muzycy grają na takich instrumentach jak: skrzypce, kontra, kontrabas, akordeon.

Kierownik i choreograf: Pillich Balázs

 

Tajwan
TAIWAN FOLK MUSIC ENSEMBLE z Tajpej

tajwan_2014Założony we wrześniu 2007 zespół składa się z wysokiej klasy muzyków, nauczycieli i uczniów w wieku 12-22 lat. Jego celem jest propagowanie tradycyjnego tajwańskiego folkloru na imprezach międzynarodowych. Są to tańce stylizowane oparte na tradycyjnych tańcach ludowych, którym towarzyszy akompaniament tradycyjnych chińskich instrumentów: liuye chin, erhu, di, liuqin, chińskiego fletu oraz chińskich skrzypiec. Zespół reprezentował swój kraj w 2008 r. podczas trasy we Włoszech, a także międzynarodowych festiwali folklorystycznych w Portugalii i Hiszpanii (2009), Belgii (2010), Francji (2011), Szwajcarii (2012) oraz USA (2013).

Kierownik zespołu: Liu Yu-jia
Choreograf: Chiou Ying-jie