EUROFOLK 2011 – uczestnicy

Bułgaria
ATANAS MANCHEV

Zespół działa od 1945 roku w Burgas.

Zespół występował m.in. w Belgii, Norwegii, Turcji, Holandii, Polsce, Rosji, Afganistanie, Indonezji, Macedonii, Chorwacji i Japonii.

Kierownik zespołu:  Dimitar Tonev
Choreografia:Pavlina Krasteva
Kierownik muzyczny: Angel Ivanov

 


Indonezja

SEKOLAH MENENGAH ATAS ALAZHAR


SMA AL-AZHAR Jakarta przedstawia tańce z wielu prowincji Indonezji, występuje w charakterystycznych strojach przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów, takich jak gamelan, gendang czy ketimpring. Każdy taniec prezentowany podczas koncertu ma swoje symboliczne znaczenie np. TANIEC SALAMA z Sulawesi, który jest wyrazem radości i wdzięczności Najwyższemu za dostatnie życie. Atmosfera dobrych, obfitych zbiorów jest tu wyrażona w postaci serii pięknie zaaranżowanych ruchów.

Zespół koncertował w Malezji, Chinach, Turcji, Holandii, Niemczech, Polsce i we Włoszech.

Kierownik zespołu: Meta Handayani
Choreograf: Lidia Denok Soegiman


Kolumbia

FUNDACION ARTISTICA DEL TUNDAMA

La Fundación Artística del Tundama” jest organizacją pozarządową założoną w 1997 roku przez Felisę Hurtado. Fundacja ta składa się z tancerzy zainteresowanym folklorem i kulturą Kolumbii.

“La Fundación Artística del Tundama” reprezentowała Kolumbię na różnego rodzaju festiwalach m.in. w Turcji, Meksyku, Kostaryce, Ekwadorze, Peru, Wenezueli, Austrii, Węgrzech, Serbii.

Fundacja posiada obecnie sekcję dorosłych, młodzieżową, dziecięcą i muzyczną.

Zespół prezentuje folklor różnych regionów Kolumbii, wybrzeża Atlantyku, wybrzeża Pacyfiku i regionu andyjskiego.

Kierownik zespołu: Felisa Hurtado
Choreografia: Richard Suarez


Meksyk

ORIZABA

Ballet Folklorico Orizaba IRBAO powstał w 1970 roku jako część Regionalnego Instytutu Sztuk Pięknych Orizaba, IRBAO.

Zespół brał udział w wielu festiwalach folklorystycznych m.in. w Veracruz, Puebla, Tlaxcala, Chiapas, Meksyku, Oaxaca, Tabasco, Michoacan i Mexico City.

Kierownik i choreograf zespołu: Jose Alberto Ramirez Solorio

 

 

 

 

 


Serbia

NOVI BEOGRAD

Ludowy zespół tańca “Novi Beograd”, z Belgradu w Serbii, powstał w 1974 roku i od tamtego czasu dał wiele koncertów w różnych krajach Europy: Włochy, Hiszpania, Węgry, Francja, Belgia, Słowacja, Niemcy, Grecja, Austria, Polska, Bułgaria, Holandia, Szwecja, Szwajcaria, Rosja oraz na ich międzynarodowych festiwalach.

Skład zespołu to około 40 tancerzy i muzyków przedstawiających tańce, zwyczaje i ubiór z różnych stron Serbii.

Kierownik zespołu: Andjelka Milic


Słowenia

GRIFON

Zespół powstał w 1962 r. Jego członkowie są amatorami, których połączyło zamiłowanie do tradycji i dziedzictwa narodowego. Grupie tanecznej towarzyszy kapela ludowa „Alpine”.

„Grifon” swój program prezentował na festiwalach w Austrii, Holandii, Francji, Turcji, Portugalii i we Włoszech.

Zespół jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu folklorystycznego w Zalcu.

Kierownik zespołu: Bogdan Kumperger


Węgry

Óvári Gazdász

Zespół powstał w 1957 roku. Jego członkami są studenci Uniwersytetu Rolniczego w Halaszi. Zespół prezentuje głównie muzykę i tańce ludowe regionu karpackiego. Grupie tanecznej towarzyszą kapele ludowe „Kislaptaros” i „Radak”. Zespół koncertował m.in. we Francji, Austrii, Belgii, Turcji, Słowacji, Polsce, na Litwie i w Niemczech. Jest laureatem wielu węgierskich festiwali folklorystycznych.

Dyrektor artystyczny: dr Orbán József
Choreograf: Mrekva Tibor


Ukraina

Ilyuk Vandzhurakiv

Ten rodzinny zespół powstał w 1982 roku we wsi Vipche, w której od początku pielęgnowano huculskie tradycje i obrzędy. Założycielem zespołu jest Vasiliy Vandzhurak, który kierował zespołem przez 12 lat. W 1994 roku pałeczkę przejął jego brat, Michael Yuriyovych.

Zespół zyskał sławę po pierwszym występie na regionalnym przeglądzie sztuki ludowej i folkloru, odbywającym się corocznie w Verhovinie. Jest również laureatem nagród regionalnych festiwalów huculskich. Prezentując sztukę huculską zdobył uznanie nie tylko na terenie Ukrainy, ale również poza jej granicami – w Polsce, na Białorusi, we Francji, w Rosji, na Węgrzech i na Litwie.

Kierownik zespołu: Michael Vandzhurak