Eurofolk 2006 – uczestnicy

SZEREMLE FOLK DANCE GROUP – WĘGRY

Pierwszy zespół taneczny w Szeremle powstał w 1927 roku. Tancerze z tej grupy tańczyli przede wszystkim na balach, a w 1938 roku po raz pierwszy tańce węgierskie zaprezentowali za granicą – w Hamburgu. Po 1945 roku grupa kontynuuje swoją działalność upowszechniając tradycyjne ludowe tańce węgierskie. W ich programie są tańce z regionu Rabaköz, Somogy, Del-alföld, Szatmar, Transylwanii i oczywiście tańce z regionu Szeremle.

GRUPPO FOLK „FIGULINAS” – SARDYNIA

Działa od 1987 roku we Florinas – malowniczym miasteczku położonym w północnej części Sardynii. Działalność zespołu wspiera Stowarzyszenie Kulturalne „Figulinas”, którego głównym celem przez wiele lat była rekonstrukcja tradycyjnych, regionalnych strojów, tańców i piosenek. Koncerty „Figulinas” wielokrotnie były prezentowane we włoskiej i sardyńskiej TV. Zespół wiele koncertuje także poza granicami kraju. Występował w Turcji, Belgii, Grecji, Macedonii oraz w 2000 roku w Polsce.

FOLK DANCE GROUP „ RAJASTHANI” – INDIE

Zespół pochodzi z miasta Udaipur w stanie Rajasthan. Prezentuje tańce i piosenki ludowe tego regionu Indii.
Zespół brał udział w wielu konkursach i festiwalach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia – m.in. na Międzynarodowych Festiwalach w Bukareszcie, w Tunezji, Wietnamie, Francji, Malezji, Tajlandii oraz na Festiwalu „Foolwalon Si Sair” w New Delhi. Koncertował również w Rumunii, Iranie, Danii, Szwecji, Algierii, Indonezji, Włoszech oraz USA.

BALLLET FOLKLORICO DE LA UNIVERSIDAD AUSTRAL DE CHILE

Balet Folklorystyczny Uniwersytetu Austral z Chile powstał w 1979 roku i od momentu powstania jest kierowany przez Profesora Julio Mariangel Toledo .
Zespół brał udział w licznych turnee artystycznych po regionach kraju oraz uczestniczył w serii programów telewizyjnych. Wielokrotnie wyjeżdżał za granicę – 14 razy gościł w Argentynie, 4 w Meksyku, Japonii, Włoszech ( gdzie, poza występami pomiędzy Sycylią a Florencją, wystąpił także na Placu Świętego Piotra w Watykanie).Koncertował także w Peru i Kolumbii.Członkami zespołu są nauczyciele, studenci i pracownicy różnych wydziałów Uniwersytetu Austral – mieszkańcy regionu Valdivii.

KUD „DR DORDE NATOŠEVIĆ“ – SERBIA

Zespół działa od 1974 roku w miejscowości Novi Slankamen. W programie zespołu są tańce i melodie ludowe z różnych regionów Jugosławii. Zespół dużo koncertuje, bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach. Występował m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Grecji, Austrii, Bułgarii, Holandii, Szwecji, Szwajcarii, Rosji.

THRAKIOTON – MANDRITSIOTON THERMS – GRECJA

Zespół działa od 1983 roku pod patronatem Stowarzyszenia Thracians –Mandrritsiotians z Thermi, którego głównym celem jest przekazywanie bogatych tracjańskich tradycji następnym pokoleniom. Obecnie w Stowarzyszeniu działa 350 członków i 4 grupy taneczne.
Biorąca udział w naszym festiwalu grupa prezentuje folklor różnych regionów Grecji.

NEA GENIA – CYPR

Kulturalno-folklorystyczne stowarzyszenie “Nea Genia” powstało w 1991 roku w Voroklini, miejscowości położonej w okolicach Larnaki. Celem grupy jest promowanie i kultywowanie cypryjskiej kultury ludowej. Skład zespołu tworzą tancerze, wokaliści oraz muzycy – razem 140 osób. Zespół jest członkiem CIOFF-IOV. Reprezentował Cypr na wielu festiwalach międzynarodowych.

ZESPÓŁ „ JAVORINA” – CZECHY

Zespól folklorystyczny „Javorina” powstał w latach siedemdziesiątych. Początki zespołu to grupa chłopców, którzy zgodnie z miejscowym zwyczajem corocznie w okresie karnawału chodzili z tańcem, muzyką i śpiewem po rodzinnym Strani. W 1984 roku do chłopców dołączyły dziewczęta, powstała też grupa dziecięca. Zespół taneczny współpracuje z kapelą ludową CIMBALOVA MUZIKA STRYCI, która powstała w 1978 roku. Muzycy z kapeli ( już drugie pokolenie) podtrzymują miejscowe zwyczaje i tradycje, organizują widowiska obrzędowe związane ze zwyczajami świąt bożonarodzeniowych, Wielkanocnych i itp. „Javorina” wraz z kapelą ludową występowały m.in. w Belgii, Francji, Portugalii, we Włoszech, na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie

GRUPO FOLCLORICO LA LAJUELA – KOSTARYKA

Wspaniali artyści z Grupo Folclorico La Lajuela z wielką przyjemnością zaprezentują publiczności tradycję Kostaryki przepięknymi tańcami. Przy każdej okazji starają się przekazać część historii swojego kraju. To również przepiękne melodie i piosenki, których nauczyli się od swoich dziadków i pradziadków, po nich odziedziczyli szacunek dla tradycji, historii, ale przede wszystkim miłość do tańca. W swoim repertuarze mają takie tańce jak: Amore de Guardia, Danza Tica, Morenitas, La pava negra, El torito, El Gamonal, La Cajeta.

Zespół SHAMROCK – POLSKA

Zespół SHAMROCK to żywa legenda muzyki irlandzkiej. Od 10 lat działa na polskiej scenie folkowej. Był gościem największych festiwali folkowych w Polsce. Uczestnik warsztatów oraz sesji muzycznych w Irlandii, Szkocji. Na Litwie odbył trasę koncertową z grupą BRAINSTORM. Nominowany w 2003 r. do najbardziej prestiżowej Nagrody muzycznej w Polsce FRYDERYKI 2002 w kategorii ALBUM ROKU ETNO FOLK za płytę CELTIC obok Justyny Steczkowskiej. W swojej działalności koncertowej profesjonalnie zajmuje się organizacją imprez w stylu irlandzkim.