Eurofolk 2024 – uczestnicy

Zespół Folklorystyczny Polones AURESOVIA
Brazylia, Aurea

Kultywując polską kulturę od ponad 90 lat, grupa poprzez działania kulturalne, takie jak tańce i warsztaty edukacyjne, podtrzymuje polskie zwyczaje i tradycje, gdziekolwiek się pojawi. Zespół składa się z 70 tancerzy podzielonych na trzy kategorie: dzieci, młodzież i dorosłych. Grupa odgrywa kluczową rolę w edukacji dzieci i młodzieży poprzez sztukę, kulturę i folklor, a także aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych w Brazylii i za granicą – Argentynie i Urugwaju.

Zespół Folklorystyczny ŻEROTIN
Czechy, Strażnice

Zespół został założony w Strażnicach (Morawy Południowe) latem 1969 roku przez grupę młodych pasjonatów tradycyjnego śpiewu i tańca, którzy interesowali się historią swojego rodzinnego miasta. I tak nieprzerwanie do dziś grupa Żerotin liczy około 30 członków w wieku 15-35 lat. Strażnice uważane są za centrum folkloru i kultury ludowej Republiki Czeskiej.

Działalność zespołu skupia się głównie na regionie Strażnic, znanym z typowego tańca danaj, szybszego tańca trasak oraz tańca verbunk, wykonywanego wyłącznie przez mężczyzn i znajdującego się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

SMA LABSCHOOL CIRENDEU
Indonezja, Tangerang Selatan

Jest to jedna z najlepszych i najbardziej znanych szkół w Dżakarcie.
Grupa powstała w 2000 roku.

Celem grupy jest edukacja, promocja i ochrona ludowego i tradycyjnego tańca Indonezji. Co więcej, jest to zachęcanie nowego pokolenia, zwłaszcza młodzieży, do pokochania swojej kultury, takiej jak zwyczaje, które stale reprezentują w swoim życiu.

Zespół Tańca Nairobi
Kenia, Nairobi

Nairobi Dance Ensemble to grupa tancerzy ludowych, muzyków i akrobatów.
Jako ambasadorzy kultury, ich celem jest edukacja, ochrona i upamiętnianie bogactwa dziedzictwa narodowego poprzez muzykę i taniec.

Powodem, dla którego zespół taneczny z Nairobi jest wyjątkowy, jest fakt, że nie jest to pojedynczy zespół etniczno-plemienny. Jest to kompozycja artystów z różnych plemion Kenii. Ich przedstawienia są zbiorem tańców i muzyki z niemal wszystkich społeczności w Kenii i innych części Afryki.

Balet Folklorystyczny Aztlan
Meksyk, Mexico City

Ballet Aztlan to organizacja non-profit założona w 2002 roku przez nauczyciela i choreografa Josue Nieto.
Ich misją jest promowanie kultury meksykańskiej poprzez muzykę i taniec ludowy wśród jak największej publiczności za pomocą barwnego i edukacyjnego programu.

W skład zespołu wchodzi również kapela Mariachi Aztlan, która składa się z 20 muzyków zaangażowanych w ratowanie i rozpowszechnianie tradycyjnej muzyki meksykańskiej. Przygotowany na festiwal program artystyczny będzie próbą rodzimych i aktualnych tradycji z dodatkiem nowych choreografii, które zachwycą zamojską publiczność.

Zespół Tańca Ludowego Pruszkowiacy
Polska, Pruszków

Zespół Tańca Ludowego “Pruszķowiacy” powstał w Pruszkowie na przełomie 1978/1979 roku. Przez 45 lat działalności, Zespół koncertuje w kraju i zagranicą, prezentując folklor z kilkunastu regionów Polski, a także tańce innych narodów. Zespół liczy niemal 200 członków z różnych grup wiekowych. Zespół występuje z towarzyszeniem orkiestry ludowej lub kapeli dziecięco-młodzieżowej.

Balet Sabor Boricua
Portoryko, Aguadilla

Ballet Folklorico Sabor Boricua to balet, w którym tradycyjny folklor łączy się z muzyką ludową XX i XXI wieku. Zespół oferuje warsztaty, pogadanki i pokazy muzyki i tańca. Grupa składa się z młodych ludzi i dorosłych, którzy chcą pokazać swój talent prezentując tradycje portorykańskie. Program artystyczny przygotowany na Festiwal obejmuje trzy główne style folkloru: tradycyjne tańce, afrykańsko-karaibskie tańce bomba oraz plena i salsa.