IV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny
“Eurofolk” 2005

IV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny “EUROFOLK – Zamość 2005” odbył się w dniach 20 – 24 lipiec 2005r.

Na czwarty Eurofolk przyjechały następujące zespoły:

“CIFRA” – Czechy
“ZAACBE” – Meksyk
“TUTUN EKSPERLERI VAKFI” – Turcja
“PERŁA KRYMU” – Ukraina
“KYCZERA” – Polska
“BRANKO MARKOVIC” – Serbia
ZPiT “ZAMOJSZCZYZNA” – Polska, gospodarz festiwalu.

Program uroczystości:

20.07.2005
– Przemarsz zespołów ulicami Zamościa
– Koncerty festiwalowe – Rynek Wielki

21.07.2005
– Koncerty festiwalowe – Rynek Wielki
– Koncerty festiwalowe – Scena przy Hypernova Zamość

22.07.2005
– Koncerty festiwalowe – Rynek Wielki
– Koncerty festiwalowe – Scena przy Hypernova Zamość

23.07.2005
– Koncerty festiwalowe – Rynek Wielki
– Koncert kapel ludowych
– Kiermasz sztuki ludowej

24.07.2005
– Koncerty festiwalowe – Rynek Wielki
– Koncert finałowy
– Kiermasz sztuki ludowej

Prowadzenie koncertów:

Jolanta Kalinowska-Obst, Andrzej Lewczyk, Witold Maziarczyk

W trakcie przemarszu korowód zatrzymywał się co jakiś czas i każdy zespół po kolei prezentował przechodniom króciutki fragment swojego programu, dając w ten sposób przedsmak tego, co w najbliższych dniach będzie się działo na zamojskim Rynku Wielkim.

W czwartek przedstawiciele wszystkich zespołów w strojach, wraz z kierownikami grup zjawili się w zamojskim ratuszu, gdzie w Sali Consulatus przyjął ich Pan Prezydent Miasta Zamościa Marcin Zamoyski.
Podczas wizyty doszło do wymiany upominków po między Panem Prezydentem, a delegacjami zespołów i do skromnego poczęstunku.

Niedziela – 17:00. Na Rynku Wielkim rozpoczął się koncert finałowy z udziałem wszystkich zespołów, zabrakło tylko zespołu “KYCZERA” z Polski, który musiał wyjechać wcześniej i udać się na drugi festiwal.
Koncert składał się z dwóch części. W każdej części, każdy z zespołów miał ok. 15 minut na swój program.

Na rynku znowu zabrzmiała muzyka ludowa, muzyka z różnych stron Europy, a tancerze starali się wypaść jak najlepiej. Czesi bisowali taniec, w którym tancerze podnosili tancerki wysoko nad głowę, Meksykanie znowu porywali z widowni publiczność do wspólnego tańca na scenie, Serbowie zachwycali w tańcu z bębnem oraz trudnością wykonywanych kroków, Turcja bogactwem stroi i żywiołem kroków, Ukraina popisami w “hopaku”. Oczywiście był też gospodarz festiwalu ZPiT “Zamojszczyzna”, który wychodził ze skóry, żeby podobać się publiczności tak jak goście i sprawić, żeby niczego nie brakowało, zarówno zespołom, jak i widzom, chociaż jedni i drudzy mieli inne wymagania.

Miss festiwalu została najmłodsza uczestniczka, mała Karolina (imię przetłumaczone z meksykańskiego) z Meksyku. Vice miss została Michaela z Czech, naprawdę bardzo sympatyczna i urocza tancereczka.

Mister festiwalu został wybrany Andrew z Czech, natomiast vice mister festiwalu został Wowa z Ukrainy. Dodatkowo została wybrana najsympatyczniejsza para z ZPiT “Zamojszczyzna”, zaszczyt dotknął naszą koleżankę Agnieszkę i naszego kolegę Tomka, oboje z pierwszej grupy młodzieżowej. Wszyscy wybrańcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz otrzymali okolicznościowe upominki.

Kapela z ZPiT “Zamojszczyzna” postanowiła, że jako koledzy po fachu powinni docenić trud muzyków na tym widowisku. Uradzili, że powinni wybrać i ogłosić wszystkim, która z kapeli gości ich zdaniem była najsympatyczniejsza i najlepsza. Uznanie powędrowało do kapeli zespołu “CIFRA” z Czech. Gromkie brawa świadczyły o tym, że publiczność podziela zdanie kapeli z “Zamojszczyzny”. Kierownik kapeli “Zamojszczyzny” Pan Wojciech Tybulczuk zapewnił że wszystkie kapele były wspaniałe, jednak kapela z Czech zasługuje na coś więcej i wręczył Czechom drobne upominki od zamojskich muzyków.

IV Międzynarodowy Folklorystyczny Festiwal “EUROFOLK – Zamość 2005” dobiegł końca. Publiczność rozeszła się do domów, a zespoły zaczęły pakować i przygotowywać się do drogi powrotnej. Przed obsługą techniczną długie składanie krzeseł z widowni, namiotów, sprzętu nagłaśniającego.

Za rok planowany jest V Międzynarodowy Folklorystyczny Festiwal “EUROFOLK – Zamość 2006”, już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy i zachęcamy do obejrzenia tego niezwykłego widowiska.