II Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny
“Eurofolk” 2003

 

II Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny “EUROFOLK – Zamość 2003” odbył się w dniach 16 – 20 lipca 2003r.

Na drugi Eurofolk przyjechały zespoły z:

EKPOLISTIKOS OMILIS GIANNITSON “PELLA” – Grecja
KULTURNO-UMETNICKO DRUSTVO POLITEHNICKE AKADEMIE “NOVI BEOGRAD” – Serbia
KIS DUNA – Węgry
RANCHO FOLKLORICO DE MONCARAPACHO – Portugalia
ZPiT “GROJCOWIANIE” – Polska
ZPiT “ZAMOJSZCZYZNA” – Polska – gospodarze II Festiwalu Eurofolk.

Gościnnie na Festiwalu wystąpili:

BALLET SSABLE D’OR – Algieria
MAGISTERIAL – Meksyk
KAPELA “DREWUTNIA” – Polska

Program uroczystości

16.07.2003
– przemarsz zespołów ulicami Zamościa (Partyzantów, Łukasińskiego, Akademicką na Rynek Wielki)
– Uroczyste otwarcie festiwalu
– Koncerty festiwalowe – Rynek Wielki:

17.07.2003
– Koncerty Festiwalowe – Rynek Wielki:

18.07.2003
– Koncerty kapel – Rynek Wielki:
– Koncerty Festiwalowe – Rynek Wielki:

19.07.2003
– Koncerty festiwalowe – Rynek Wielki

20.07.2003
– Koncert finałowy – Rynek Wielki
– Wybory miss i mistera festiwalu
– Finał

Prowadzenie koncertów:

Joanna Matwiejczuk, Andrzej Lewczyk

16 lipca 2003 roku wyruszył spod Zamojskiego Domu Kultury orszak festiwalowy. Barwny korowód przykuwał uwagę Zamościan, którzy szli razem z zespołami. Przemarsz odbywał się ulicami: Partyzantów, Łukasińskiego, Akademicką, a zakończył na Rynku Wielkim.

Na otwarcie wszystkie zespoły zatańczyły tradycyjnego poloneza. Potem każdy z zespołów prezentował się w krótkim programie, dając w ten sposób mieszkańcom Zamościa i nie tylko przedsmak wspaniałego widowiska, które czeka ich w najbliższych dniach.

Publiczność doceniła Portugalczyków wielkimi brawami, którzy byli niesamowici w popisowych obrotach wokół osi pary. Obroty były tak szybkie, że partnerka musiała założyć jedną nogę za partnera, żeby nie wylecieć ze sceny na widownię.

Po raz pierwszy na tym festiwalu każdy z publiczności i uczestników mógł głosować na tancerza i tancerkę jego zdaniem najbardziej sympatycznego i najładniejszego. Osoby z największą liczbą głosów zostawały okrzyknięte miss i mister festiwalu podczas ostatniego koncertu. Serca zamojskiej publiczności zdobyła piękna i sympatyczna Greczynka Sisi oraz przemiła mała Portugalka. Ten punkt festiwalu tak wszystkim się spodobał, że postanowiliśmy na stałe zapisać go w ramy imprezy.

W trakcie trwania festiwalu, zespoły poznawały się i uczyły się wzajemnie kroków, już na pierwszym koncercie na Rynku Wielkim Serbowie uczyli nas jednego ze swoich tańców. W Trakcie wieczoru folkowego, który odbył się w restauracji “Nowe Miasto”, wszyscy uczyliśmy się greckiej zorby, goście uczyli się tańców “górali od Żywca”. Grojcowianie i chłopaki z Zamojszczyzny dali prawdziwy popis sprawności

W planach “Eurofolku” był również wspólny piknik i ognisko, ale pogoda okazała się niełaskawa i sypnęła obfitym, długo trwającym, wieczornym, letnim deszczem. Piknik trzeba było przenieść na hol Zamojskiego Domu Kultury. Żartom i rozmowom nie było końca.

Wszystko co dobre też ma swój koniec. Zawiązały się znajomości, przyjaźnie, poznano kultury innych narodów, tańczono razem, bawiono się i koncertowano, a finałowy taniec “wymieszał” wszystkie zespoły. Znowu było żal, że to już koniec, ale przed nami kolejny rok i kolejny Eurofolk