EUROFOLK 2016 – uczestnicy

Czarnogóra
Zespół ludowy “Crna Gora” z Podgoricy

Zespół „Crna Gora” powstał w 2000 r. Od 2003 roku jest członkiem CIOFF®. Jego głównym zadaniem jest ocalanie od zapomnienia ludowych tańców i pieśni, ich artystyczne opracowanie oraz popularyzacja. W repertuarze zespołu są głównie tańce z Czarnogóry. Tancerzom towarzyszy kapela ludowa.

Zespół zachwyca dynamiką tańca, wysokim poziomem artystycznym oraz pięknymi strojami. Brał udział w festiwalach folklorystycznych w Hiszpanii, Francji, Portugalii, Czechach, Holandii, Austrii, Białorusi, Bułgarii, Macedonii, Grecji, Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Albanii, Słowacji, Rumunii oraz Turcji. Został uhonorowany wieloma ważnymi nagrodami w kraju i za granicą.

Kierownik artystyczny i choreograf: Sreten Kaluđerović


Ekwador
Grupo de danza national DANZA E IDENTIDAD z Quito

Zespół „Danza e Identidad”, czyli „Taniec i Tożsamość”, działa od 2003 roku przy Centrum Edukacyjnym w Quito. Jego głównym zadaniem jest realizacja projektów edukacyjnych, które mają na celu naukę i upowszechnianie ekwadorskich tańców ludowych wśród mieszkańców Quito.

W ciągu 12-letniej działalności był inicjatorem licznych wydarzeń kulturalnych, występował ponad 423 razy, brał udział w wielu festiwalach i konkursach zdobywając liczne nagrody, dyplomy i podziękowania. Zespół koncertował m.in. w Peru, Szwajcarii, we Włoszech oraz w Polsce.

Zespół prezentuje choreografie z różnych prowincji górzystego terenu Ekwadoru: Tungurahua, Chimborazo, Azuay, Loja, Imbabura i Pichincha oraz rytmy Sanjuan, Capishca, Tonada, Pasacalle, albazo, bomba.

Podczas koncertów można usłyszeć i zobaczyć takie instrumenty jak: charango, bandolin, quena, fletnia Pana, chagchas.

Kierownik artystyczny: Glenda Llaguno

 

Indonezja
SMA AL AZHAR 1 z Dżakarty

SMA AL AZHAR 1 działa od 2000 roku w Kembangan. Jest jedną z najlepszych i najbardziej znanych szkół tańca w Dżakarcie, której celem jest upowszechnianie, promocja i pielęgnowanie tradycyjnej ludowej kultury Indonezji. Zespół prezentował indonezyjską kulturę na wielu festiwalach, m.in. we Włoszech, Turcji, Holandii, Bułgarii, Niemczech i Polsce. Akompaniująca zespołowi kapela używa takich tradycyjnych instrumentów jak: saron, kenong, tambur, gendang, ketimpring, darbuka i flet.

Kierownik zespołu: Farikhin Amdad
Choreograf: Ayu Wiranti


Izrael
“Jerusalem of Gold” z Jerozolimy

Istniejąc od ponad 5 lat, zespół stara się nieustannie zgłębiać i dawać nowe życie różnym tańcom ludowym, izraelskim i nie tylko. Ma bogaty i różnorodny repertuar odpowiadający zapotrzebowaniu rozmaitych widowni.

”Jerusalem of Gold” dużo koncertuje w Izraelu oraz poza jego granicami, jest zespołem reprezentacyjnym Jerozolimy.

Podczas koncertów w Polsce zespół zaprezentuje tańce związane z Jerozolimą – świętym miastem wszystkich religii oraz tańce inspirowane kulturą i wpływami różnych mniejszości etnicznych żyjących w Izraelu.

Motto tancerzy zespołu: „Tańczyć można w każdym wieku – nigdy nie jest za późno!”.

Założyciele: Shula Barkat i Moti Kotzer
Kierownik artystyczny: Shula Barkat
Choreograf: Lydia Friedlander


Łotwa
JDK SKALBE z Jełgawy

Ludowy zespół taneczny „Skalbe” jest zespołem studenckim. Studenci przyjechali do Jełgawy ze wszystkich stron Łotwy, aby uczyć się, tańczyć, śpiewać i cieszyć się życiem. Dla tancerzy praca w zespole jest nie tylko dodatkowym zajęciem, ale również ich pasją i miłością. Przewodnią myślą, jaka im przyświeca, jest miłość do tańca.

Na repertuar zespołu składają się łotewskie tańce i układy taneczne opracowane przez znanych łotewskich choreografów. Kroki i figury taneczne nawiązują do starożytnego ducha łotewskiej mitologii. Tańce prezentowane przez zespół przedstawiają często codzienne zajęcia dawnych mieszkańców łotewskich wsi.

Kierownik i choreograf: Liene Linina

 

Serbia
UNS “ZAPLANJSKI VEZ” z Gadżin Han-Niš

„ZAPLANJSKI VEZ” jest amatorskim stowarzyszeniem założonym w 1989 roku. Obecnie liczy około 180 członków w trzech sekcjach, w tym sekcji folklorystycznej i muzycznej.

W swoim repertuarze zespół posiada 11 choreografii: tańce z Sumadii, zachodniej Serbii, Nisu, Pirotu, „Sopska trojka”, tańce z Vlaska, Leskovac, Crnorečje, Macedonii, Timoku i Wojwodiny.

Zespół z powodzeniem brał udział w wielu przeglądach oraz konkursach. Dużo koncertuje w kraju oraz poza jego granicami. Odwiedził m.in. Niemcy, Ukrainę, Polskę, Włochy, Czechy i Grecję.

Kierownik artystyczny: Živojin Djurić
Kierownik muzyczny: Predrag Grozdanović

 

Słowacja
Zespół ludowy JUROŠIK z Michaloviec

Zespół działa od 2011 roku. Obecnie liczy 48 członków – młodych tancerzy, solistów i muzyków przepełnionych doskonałą techniką tańca i spontaniczną ekspresją.

Zespół czerpie inspirację głównie ze skarbca ludowych tradycji wschodniej Słowacji. W jego repertuarze znajdują się również piosenki i tańce ze wszystkich stron kraju. Układy taneczne charakteryzują się etnograficzną wiernością i autentycznością. W zespole zwraca się również uwagę na zachowanie i rekonstrukcję autentycznych strojów ludowych. „JUROŠIK” plasuje się w ścisłej czołówce amatorskich zespołów folklorystycznych na Słowacji.

Na przestrzeni swojej krótkiej historii zespół dał wiele koncertów na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych na terenie Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Turcji i Cypru.

Kierownik i choreograf: Peter Cicák

 

Polska
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „WARSZAWIANKA”

ZPiT „Warszawianka” jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Uniwersytetu Warszawskiego. Program artystyczny grupy młodzieżowej „Warszawianki” obejmuje kompozycje taneczne i muzyczne z różnych regionów Polski. Młodzieżowa „Warszawianka” z sukcesami prezentuje się także na parkietach Ogólnopolskich Turniejów Tańców Polskich, ma na swoim koncie wiele tytułów mistrzowskich oraz tytuły Par Roku wybieranych w rankingu Polskich Tańców Narodowych.

Grupa odbyła wiele tournée krajowych i zagranicznych. Urodziwą młodzież, piękne polskie stroje ludowe, urzekające pieśni i tańce miała możliwość podziwiać publiczność Francji, Portugalii, Wysp Azorskich, Macedonii i Sycylii.

Kierownik zespołu: Jan Łosakiewicz
Choreografia: Jan i Małgorzata Łosakiewiczowie, Norbert Późniewski
Instruktor grupy: Anna Lewandowska