EUROFOLK 2012 – uczestnicy

Ekwador
Ballet Latinoamericano Kallpañan z Quito

Balet folklorystyczny „Kallpañan” („kroczący z siłą”) powstał w 2003 roku pod kierownictwem artystycznym Loreny Nieto i składa się z ludzi o doświadczeniu artystycznym zdobytym poprzez udział w różnego rodzaju grupach tanecznych. Szczególny nacisk kładzie na propagowanie folkloru regionu andyjskiego. Zespół wielokrotnie koncertował z wieloma krajowymi i zagranicznymi wykonawcami (m.in. Getsary, Amark, Sierra India, Jayac, Song of the Wind, Gerardo Moran). Jest laureatem nagrody w kategorii najlepszy balet w przeglądzie latynoamerykańskim w roku 2010.

Kierownik:  Eduardo Salazar 
Choreograf: Lorena Nieto

 


Francja

Les Enfants du Morvan z Dijon

Zespół folklorystyczny “Les Enfants du Morvan” powstał w 1946 r. w celu promowania tradycji i sztuki regionu Morvan, bazując na stowarzyszeniu założonym w 1899 r. przez mieszkańców Morvan, którzy przeprowadzili się do stolicy Burgundii poszukując pracy. Na repertuar zespołu składa się ok. 80 tańców z XIX wieku, których choreografię zespół stara się wiernie odtwarzać. Należą do nich: bourrée – najbardziej typowa forma taneczna regionu Morvan, branle, polki, mazurki i walce. Zadaniem zespołu jest dzielenie się z publicznością radością, jaką niesie taniec i muzyka oraz przekazywanie tradycji Morvan. Kapela zespołu składa się wyłącznie z tradycyjnych instrumentów, takich jak: lira korbowa, dudy, akordeon diatoniczny i skrzypce.

Kierownik artystyczny: Cyril Bareille
Choreograf: Nathalie Comte
Kierownik muzyczny: Romain Villame


Hiszpania

Aires d’Andratx z Majorki

Zespół tańca ludowego Aires d’Andratx powstał w 1986 roku za sprawą grupy entuzjastów i znawców miejscowego folkloru. Obecnie liczy on prawie sto osób, w tym młodą, niezawodową grupę 40 osób – muzyków i tancerzy. Zespół należy do Majorkańskiej Federacji Muzyki i Tańca. W ostatnich latach Aires d’Andratx wziął udział w międzynarodowych festiwalach w Galicji, Murcji, Barcelonie, Ibizie, Bilbao i Walencji oraz festiwalach CIOFF w Portugalii, Azorach, Serbii i Burgos, dwa razy będąc laureatem Światowego Festiwalu Tańca Folklorystycznego. Zespół propaguje najpopularniejszy w jego kraju rodzaj tańca, bolero w formach występujących w różnych regionach wyspy.

Kierownik artystyczny: Macià Tomás


Litwa

Šviesa z Wilna

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Litewskiego Uniwersytetu Edukologii Šviesa istnieje od 1954 roku. W jego skład wchodzą studenci różnych specjalizacji. Na repertuar zespołu składają się nie tylko litewskie pieśni, tańce i melodie ludowe, ale również współczesne utwory oparte na najlepszych ludowych tradycjach. Kapela gra na tradycyjnych ludowych instrumentach – koklach, gwizdkach, trzcinie i drewnianych dzwonkach. Šviesa regularnie uczestniczy w Narodowym Festiwalu Piosenki Litewskiej wpisanym na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, jak również w Studenckim Festiwalu Pieśni i Tańca Krajów Bałtyckich “Gaudeamus”. Zespół jest również laureatem wielu krajowych i międzynarodowych festiwali. Najcenniejszą z nich jest „Złoty ptak” zdobyty w 2004 r., nagroda ustanowiona przez litewskie Ministerstwo Kultury dla najlepszego zespołu amatorskiego . Šviesa dała ponad 2000 koncertów, odwiedzając Niemcy, Hiszpanię, Włochy, USA, Polskę, Rosję, Izrael, Grecję oraz wiele innych państw.

Kierownik artystyczny: Jolanta Kisielytė Sadauskienė
Choreograf: Vaclovas Paukštė
Chórmistrz: Vilius Tavoras
Kierownicy kapeli: Edita Narmontienė i Nerijus Martinaitis


Portugalia

Rancho Folclórico e Etnográfico de Vale de Açores z Mortágua

Zespół Rancho Folclórico e Etnográfico de Vale de Açores powstał w 1978 roku w dawnej siedzibie książąt i królów, w pięknej wiosce Vale de Açores otoczonej pasmami gór Caramulo i Bucaco. Celem zespołu jest zachowanie tradycji regionu nie tylko w zakresie muzyki, tańców, pieśni ludowych, strojów i legend, ale również dziedzictwa historycznego. Zespół wiernie i dokładnie reprezentuje prawdziwy folklor regionu od Aveiro do Coimbry i Viseu. Dzięki swoim staraniom ku ochronie tradycji zespół został członkiem Portugalskiej Federacji Folkloru i uzyskał rekomendację władz miejskich Mortágua, a w 2002 roku otrzymał za swoje zasługi Złoty Medal Miasta.

Kierownik artystyczny: José Alberto de Oliveira Fernandes
Choreograf: José Antonio Batista de Castro


Rumunia

Ansamblul Folcloric Sinca Noua z Sinca Noua

Zespół Folklorystyczny z Sinca Noua w Okręgu Braszowskim powstał w 2007 r. z inicjatywy burmistrza Sinca Noua – Dumitru Flucusa. Reprezentuje tradycyjne tańce i muzykę ludową z regionu Faragas, Transylwanii, Hartibaciu oraz Codru. Kapela ludowa pod kierownictwem Cosmina Hristea gra na takich instrumentach jak: saksofon, trąbka, akordeon, bębenek, gwizdek czy skrzypce. Zespół występował wielokrotnie na przeglądach i festiwalach folklorystycznych w kraju oraz poza jego granicami: w Niemczech, Turcji i na Węgrzech.

Kierownik artystyczny: Dumitru Flucus
Choreograf: Gica Popa

Rosja
Yunost z Barnaułu (Ałtaj, Syberia)

„Yunost” Ludowy Wokalno-taneczny Zespół Krajowego Centrum Twórczości Artystycznej Ałtaju założony w 1968 r. liczy sobie ponad 300 członków wchodzących w skład grupy baletowej, wokalnej, instrumentalnej oraz dziecięcej grupy przygotowawczej „Kalinka”. O tym zespole mówi się, że ma „rosyjską duszę” – od ponad 40 lat prezentuje tylko rosyjskie ludowe pieśni i tańce, głównie z rejonu syberyjskiego. Zespół prezentował rosyjską kulturę w 56 krajach świata, na wielu festiwalach i konkursach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Kapela gra na tradycyjnych instrumentach, takich jak: domra, bałałajka, akordeon, bas, bębny.

Kierownik artystyczny i główny choreograf: Nikolay Singach
Choreograf: Siergiej Gierasimow
Kierownik: Inna Pevneva


USA
CLOG AMERICA z South Jordan, Utah

CLOG AMERICA składa się ze znakomitych tancerzy i muzyków, którzy od 1991 roku mieli zaszczyt reprezentować Stany Zjednoczone w 64 festiwalach i imprezach artystycznych na terenie Europy Wschodniej i Zachodniej, Kanady, Meksyku, Brazylii, Korei, Chin i USA. Zespół wystąpił w państwowej telewizji w Niemczech, Czechach, Francji, Holandii, Brazylii, Macedonii, na Węgrzech, Turcji i w USA. W roku 2004 zespół był przedstawicielem USA na organizowanej co 4 lata Światowej Folkloriadzie, a także pierwszym amerykańskim zespołem zaproszonym na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ludowej w Szanghaju. Repertuar CLOG AMERICA zawiera tańce pokazujące młodą, pełną energii i zróżnicowaną kulturę Stanów Zjednoczonych. Tancerze specjalizują się w tzw. cloggingu, który jest amerykańską formą taneczną powstałą w rejonie Appalachów i zawierającą wpływy europejskich osadników z Anglii i Holandii, tubylczych plemion i afrykańskich niewolników. Zespół wykonuje również tańce przedstawiające różne okresy z historii USA. Kapela składa się z muzyków grających na skrzypcach, banjo, gitarach, mandolinach, basie i instrumentach perkusyjnych. Zespół organizuje liczne akcje humanitarne dla dzieci, wspierając stosowne organizacje poprzez spotkania i występy dla dzieci, jak również pomoc materialną. W tym roku zespół wspomógł Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem”.

Kierownik artystyczny: Shawnda Bishop