Eurofolk 2007 – uczestnicy

VOLKSKUNSTGROEP ” DE BOEZEROENEN” – BELGIA

Zespół został założony w 1976 roku w położonym we Flandrii miasteczku Kuringen – Hasset. Celem zespołu jest popularyzowanie i kultywowanie kultury ludowej Flandrii. W 6 grupach wiekowych (od 3 do 60 lat) tańczy 140 osób.
Zespół koncertował w Belgii i za granicą prezentując swój program w Bułgarii, na Białorusi, Litwie, Ukrainie, w Dani, Egipcie, Francji, Holandii, Irlandii, Izraelu, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Węgrzech.
Na naszym festiwalu zespół “De Boezeroenen” prezentować będzie starsza grupa młodzieżowa. Przedstawi ona program prezentujący tradycyjne tańce flamandzkie.
Kierownikiem artystycznym jest – Wouter Vanderbiesen

 

KUD ” PREPOROD”  – CHORWACJA

Zespół Tańca Ludowego “Preporod” został założony w 1907 roku w miasteczku Dugo Selo leżącym u stóp wzgórza Martin Breg w pobliżu Zagrzebia. Obecnie w zespole w czterech różnych grupach wiekowych tańczy, śpiewa i gra na tradycyjnych ludowych chorwackich instrumentach ponad 200 osób. Przez lata członkowie zespołu zbierali stroje ludowe z różnych regionów Chorwacji i dzisiaj “Preporod” może pochwalić się bogatym zbiorem chorwackich strojów ludowych, niektóre z nich mają ponad 100 lat. Zespół posiada również kolekcję narodowych instrumentów chorwackich.
Zespół brał udział w licznych koncertach, przeglądach i festiwalach w Chorwacji, Austrii, Belgii, Francji, Norwegii, Polsce, Rumunii, na Węgrzech i we Włoszech. W roku bieżącym “Preporod” obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia zespołu.
Kierownik artystyczny zespołu – Daniel Šturm

 

KUD “ABRAŠEVIĆ – STARI GRAD” – SERBIA

Stowarzyszenie “Abrasević” powstało w 1920 roku i od tego czasu jest najpopularniejszą w regionie organizacją kulturalną. W stowarzyszeniu działa kilka sekcji – szkoła folkloru dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zespół folklorystyczny, teatr , zespół muzyczny, szkoła śpiewu i chór, najważniejszą z nich jest sekcja zajmująca się folklorem. Od 2005 roku Stowarzyszenie działa pod nazwą “Abrasiević – Stare Miasto” . Nowa nazwa doskonale obrazuje główne cele jego działalności – kultywowanie tradycji i przekazywanie jej piękna i wartości młodemu pokoleniu.

Zespół dużo koncertuje, bierze udział w festiwalach krajowych i zagranicznych. Od 1972 roku odwiedził m.in. Tunezję, Polskę, Ukrainę, Niemcy, Słowację, Rosję, Turcję, Szwajcarię, Grecję, Bułgarię i Rumunię.
Kierownik artystyczny zespołu – Miodrag Markovic.

BIHARI JANOS DANCE GROUP – WĘGRY

Zespół działa od 1954 roku w Budapeszcie. Na program zespołu składają się tańce i melodie ludowe z różnych regionów Węgier.
Kierownik artystyczny zespołu – Sandor Boross

 

 

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY “I FIGLI DELL’AQUILLA”
– WŁOCHY

Grupa folklorystyczna “I Figli dell’Aquila” (“Synowie Orła”) powstała w 1975 r. w celu poznawania, pokochania i pogłębienia z gorliwością i systematycznością cennego dziedzictwa przodków. Jest wyrazem świadectwa miłości do dziedzictwa kulturowego, a przede wszystkim instrumentem upowszechniania kultury Arbëreshe wśród młodzieży.

Arbereshe są grupą uciekinierów albańskich, którzy pięć wieków temu uciekli do Italii przed inwazją turecką. Założyli dziesiątki miejscowości w Kalabrii, a Frascineto jest jedną z tych miejscowości. Zachowali przez stulecia język kraju pochodzenia, zwyczaje i religię bizantyjską.

Obecnie grupa składa się z 40 członków w różnym wieku.
Program przedstawiany przez zespół inspirowany jest kulturą Arbëreshe. Piosenki i tańce są związane z codziennym życiem społeczności wiejskiej. Są odskocznią od cyklicznie powtarzających się prac sezonowych na wsi, od zasiewu do zbioru plonów, a motyw przewodni jest skonstruowany prawie w całości na kanwie miłości do pięknej kobiety o imieniu Morea pozostawionej w albańskiej ojczyźnie, ale nigdy nie zapomnianej. Repertuar jest ubogacony także przez śpiewy i tańce ludowe bardziej radosne i rytmiczne właściwe dla tradycji Kalabrii.

Dyrygentem chóru jest Ojciec Basilio Blaiotta, proboszcz parafii św. Bazylego, znawca muzyki, także bizantyjskiej i wielki znawca kultury Arbëreshe.
Kapelę prowadzi -Rodolfo La Banca
Zespół taneczny, który jest od pewnego czasu dołączony chóru, dodaje grupie śpiewaków świeży powiew radości. Jest on prowadzony z wielkim mistrzostwem przez Karolinę Sancineto.

MOHAN LAL AND PARTY, GURMEJ MEHLI QUWAL’S – INDIE

Zespoły pochodzą ze stanu Punjab , dystrykt Ludhiana i Jalandhar. Prezentują tradycyjny ludowy folklor tego typowo rolniczego stanu. Teksty piosenek przeważnie nawiązują do spraw związanych z codzienną pracą na roli. Mówią też o miłości, tęsknocie, bólu i innych emocjach związanych z życiem człowieka. Często opowiadają o heroicznej walce Sikhów – stąd na scenie podczas występu pozorowane sceny walki z użyciem szabli, noży. Zespoły występują w charakterystycznych dla danego regionu strojach ludowych.
Muzyka ludowa Mahiya znana jest w całym Punjabie. Muzyka Dhola jest bardzo liryczna i sentymentalna. Muzyka Boli jest akompaniamentem do popularnych tańców ludowych Bhangra i Giddyha, które zespoły prezentują w bajecznie kolorowych strojach. Wykonywana jest na tradycyjnych instrumentach – m.in. dhdaki, dhool, tumbi, ocupad, ghartka, chimta, katto.

Kierownik artystyczny “Mohan Lal and Party” – Ram Singh
Kierownik artystyczny “Gurmej Mehli Quwal?s” – Munish Mahajan – Jagroop Singh