EUROFOLK 2019 – uczestnicy

BUŁGARIA, Stara Zagora
Zespół Folklorystyczny „NASHENCI”

Grupa została założona przez Atanas Atanasov w 1976 roku w Stara Zagora – malowniczym miasteczku w centralnej Bułgarii, w rejonie Tracji. Po 6-letniej przerwie, w roku 2000 zespół został reaktywowany. „Nashenci” jest organizatorem Narodowego Festiwalu Folklorystycznego „Na Belitsa na horoto”. Na bogaty repertuar zespołu składają się tańce ze wszystkich etnograficznych regionów Bułgarii ze swoją bogatą różnorodnością rytmów, kolorów, kostiumów, ornamentów i dekoracji. Grupa brała udział w wielu festiwalach na świecie: m.in. w Danii, Egipcie, Anglii i na Węgrzech, w Portugalii i Szwajcarii, Turcji, Francji, Serbii i Macedonii, na Majorce, we Włoszech, Grecji. Od początku do dnia dzisiejszego zespół jest miejscem dla energicznych młodych ludzi, którzy kochają taniec i sztukę.

Menedżer grupy: Nedko Ivanov
Choreograf: Boriana Kanidu

 

CYPR, Nicosia-Lakatamia
Grupa Folklorystyczna Strovolos

Zespół powstał w 1971 roku. W swoich szeregach zrzesza tancerzy amatorów, którzy prezentują cypryjskie tańce ludowe i piosenki o miłości. Na repertuar zespołu składają się takie tańce jak Antikristi, Syrtos, Tatsia, Poterka, Dhrepani, Stamma, Sousta, bazujące na codziennym życiu zwykłych ludzi (rolników i robotników wyspy). Zespół brał udział w festiwalach w Rumunii, Grecji, Polsce, Francji, Kanadzie i Austrii.

Choreograf: Sotiris Avgousti

 
 
 
 
 
 

CHORWACJA, Kutina
Zespół „KUD IVANCICE”

Grupa została założona w 1995 roku. Dzisiaj liczy ponad 100 członków w różnym wieku (najmłodszy ma 4 lata) zrzeszonych w trzech grupach: tancerzy, muzyków grających na tamburicy (chorwacki instrument folklorystyczny) i śpiewaków, w zależności od ich wieku. Za wizerunkiem zespołu kryje się pracowitość i pasja jego członków. Nazwa „Ivancice” pochodzi od popularnego imienia Jan, ponieważ zespół swoimi korzeniami sięga do zwyczajów sobótkowych, święta Kupały oraz obrzędów przypadających na dzień 24 czerwca, pełniąc ważną rolę w kultywowaniu tej tradycji. Artystyczny program grupy przekazuje bogactwo i piękno kulturowego dziedzictwa wielu chorwackich regionów, co podkreślają także często ręcznie wykonane kostiumy. Zespół brał udział w wielu festiwalach chorwackich oraz za granicą, m.in. w Rumunii, Włoszech, Portugalii, Macedonii, na Węgrzech, Słowenii, Bułgarii, Grecji i Francji.

Menedżer grupy: Katica Tomac
Choreograf: Dragana Obradović

 

GRUZJA, Tbilisi
TSU FLYING GEORGIANS – UNIVERSITY 2

Zespół został założony w 1996 roku przez Dawida Kivkadze. W skład grupy wchodzą studenci prezentujący się w tańcach grupowych, parowych i solo. Tradycyjne tańce gruzińskie wyrażają męstwo, zręczność, rywalizację i wytrwałość oraz szacunek do kobiet Gruzinów, jak również wdzięk i piękno Gruzinek. Wyjątkowy styl ich tańczenia – kobiety w sukniach nadających im łabędzi wygląd „płyną” w powietrzu, w zestawieniu z pełnymi popisów, wręcz akrobatycznymi wyczynami mężczyzn – to niesamowita uczta dla oczu widza. Wśród repertuaru znajduje się Khanjluri – taniec pasterzy owiec, Kartuli – elegancki i romantyczny taniec dwojga, Khevsuruli – taniec grupowy wymagający niebywałej zręczności z wykorzystaniem mieczy i tarcz, oraz wiele innych. „University2” brał udział w licznych festiwalach, w takich krajach jak: Meksyk, Brazylia, Hiszpania, Chiny, USA, Argentyna, Ukraina, Portugalia, Włochy, Bułgaria, Węgry, Polska, Francja, Rosja, Turcja.

Menedżer grupy: David Kikvadze
Choreograf: Dezdemona Kldiashvili

 

KANADA, Quebec
Zespół Folklorystyczny „Les Bons Diables”

Zespół został założony w 1996 roku w Laval. Jego członkowie łączą przyjemność z tańca z promocją folkloru, zarówno w Quebecu, jak i poza granicami kraju. Grupa prezentuje bogaty repertuar choreografii, specjalizując się w jiggingu i folklorze Quebecu. Unikatowy styl artystyczny prezentacji jest połączeniem tradycyjnych form z nowoczesną, bardzo dynamiczną techniką taneczną. Zespołowi towarzyszą takie instrumenty jak skrzypce, gitara basowa i perkusja. Występował na wielu festiwalach w kraju i za granicą.

Menedżer grupy: Sophie Dodart
Choreograf: Yaelle Azoulay

 

WĘGRY, Kapuvar
Zespół Tańca Ludowego Kapuvar Neptancegyuttes

Zespół powstał w 1989 roku, by zachować i przekazywać tradycje Węgrów w Basenie Karpackim. Jest to jedna z najlepszych amatorskich grup artystycznych w regionie Rabakozi. Liczy ona 30 członków, dla których najważniejsze jest kultywowanie tradycyjnych tańców, muzyki ludowej i zwyczajów. Zespół od 2005 roku działa przy szkole artystycznej i jest zarządzany przez Fundację Dziedzictwa Rabakozi. Tancerze są aktywni w życiu kulturalnym miasta i gminy Kapuvar.

Menedżer grupy: Csitei Gabor

 

USA, Chicago
WICI Song & Dance Company

Zespół Pieśni i Tańca „WICI” został założony w 1972 roku w Chicago. Jego misją jest promowanie polskiej i amerykańskiej kultury poprzez śpiew, taniec i muzykę. Dzięki miłości do folkloru, autentycznym kostiumom i oryginalnej choreografii „WICI” kultywują tradycje swoich przodków prezentując wysoki poziom artystyczny.
Zespół składa się z dwóch grup liczących ponad 300 tancerzy, muzyków i artystów.

„Małe WICI” to obecnie dziesięć grup dziecięcych, od 3 do 14 lat, a grupę reprezentacyjną stanowi ponad 70 osób – młodzież i dorośli.
Zespół występował m.in. we współpracy z Teatrem Wielkim i Operą w Warszawie i Łodzi.

„WICI” podróżowały i występowały na całym świecie, w tym w Kanadzie, Włoszech, Polsce, na Karaibach i w Meksyku.

Od kilku lat zespół prezentuje również amerykański folklor i muzykę, w tym country western i clogging, tańce pochodzące z regionu Cold Mountain, pełne muzycznych emocji, skoków, akrobacji i oczywiście pięknych autentycznych kostiumów.

Menedżer grupy: Justyna Leszczynska
Choreograf: Anna Strojny

 

POLSKA
Krywań

„Krywań“ – to synonim specyficznego stylu w muzyce góralskiej dostosowanej do wymagań rynku komercyjnego, to synonim dobrego smaku i mistrzowskiej aranżacji. Jedna z najdłużej istniejących na polskim rynku folkowym grup, która do dzisiaj utrzymuje się w ścisłej czołówce tzw. “kasowych” zespołów obok Zakopowera, Golec uOrkiestry, Brathanków czy Trebuniów-Tutków. To rozpoznawalne brzmienie i swoisty styl muzyki. To sceniczny, góralski SHOW porywający do wspólnej zabawy. Zespół, który wielki nacisk kładzie na warstwę tekstową ( ludowe przekazy ustne ) i muzykę ( stare melodie i nuty z Podhala, Orawy czy Spisza) swoich utworów. KRYWAŃ spełnia oczekiwania najwybredniejszej publiczności. Przeboje zespołu promują polską kulturę wsi, jej piękno, witalność i prostotę dumnych, twardych ludzi. Ukazują wieś podhalańską i jej życie, z miłościami, zwadami i zmartwieniami, swojskim krajobrazem. Przywiązanie do regionu, wierność tradycji, rodzinie i nacji, honor i uczciwość – to wartości, których zespół z Zakopanego zawsze był orędownikiem.