EUROFOLK 2010 – uczestnicy

 
Kenia
Pith of Arfica

Zespół Pith of Africa Musical and Dancing Group działa od  1998 roku. W swoim programie przedstawia folklor afrykański, a przede wszystkim folklor Kenii.   Każdy taniec prezentowany podczas koncertu ma swoje symboliczne znaczenie np. Kisekire to taniec zwycięstwa,  Todi – taniec weselny,  Lunamasole – taniec wolności,  Ngoma – taniec uzdrowienia. Muzycy grają na tradycyjnie wykonanych instrumentach np. z puszek lub drewna pokrytego krowimi czy też kozimi skórkami.

Kierownik zespołu: KEVIN ODHIAMBO
Choreografia: JOSEPH MANZI

 


Izrael

Dabka Shfa’mer

Zespół istnieje  od 100 lat i brał udział w wielu festiwalach w Izraelu i poza granicami. Grupa  Dabka należy do organizacji Logos Center, która poprzez taniec i folklor działa na rzecz pokoju między ludnością arabską a żydowską. Nazwa zespołu – Dabka – pochodzi od najważniejszej części ceremonii weselnej u Beduinów.

Jednym z tańców, który zespół zaprezentuje zamojskiej publiczności  będzie taniec o nazwie Samalia, który jest charakterystyczny  dla północnej części Izraela – Galilei oraz  taniec Szarawija z arabską muzyką orientalną.

Kierownik zespołu: NIDAL KASSEM
Choreograf: MARWAN TATOUR


Paragwaj

Elenco Folklorico San Lorenzo

Członkami zespołu  są absolwenci i uczniowie Miejskiego Instytutu  Sztuki w San Lorenzo. Instytut ten od 37 lat kształci artystów z dziedziny muzyki, recytacji, tańca ludowego i klasycznego. Obecnie zespół liczy 523 uczniów i 25 nauczycieli. Zespół  występował na licznych festiwalach narodowych oraz międzynarodowych, głównie po krajach Ameryki. Repertuar grupy jest bardzo barwny i wesoły.  Wszystkie choreografie są autorstwa Miguelo Caballero  i Adriana Martines.

Dyrektorem głównym jest prof. Pedro Acosta nauczyciel tańca paragwajskiego, klasycznego, recytacji oraz sztuki dramatycznej.

Kierownik zespołu: MARIO GARCIA SIANI
Choreografia: ADRIANA MARTINEZ


Włochy

Agilla e Trasimeno

Nazwa zespołu pochodzi ze starożytnej legendy etruskiego pochodzenia o księciu Trasimeno. Zespół “Agilla e Trasimeno” powstał w 1957 r. w celu wskrzeszenia niektórych form kultury wiejskiej popularnej w Umbrii, ze szczególnym naciskiem na rejon Jeziora Trazymeńskiego. Zespół składa się z młodych ludzi z Castiglione del Lago, których łączy zamiłowanie do tradycji swojej ziemi.

Ich prosty strój to ubiór XIX wiecznych mieszkańców Umbrii. Spośród  tańców, które zespół wykonuje warto wspomnieć o najbardziej typowych dla ich regionu: “Sor Cesare”, “Punta e Tacco”, “Trescone”, ” Lo Schiaffo”, ” La Manfrina” i “Chiamo”. Zespół “Agilla e Trasimeno” popularyzuje swoją działalność koncertując we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Finlandii, Danii, Syrii, Szwajcarii, Polsce, Turcji, Węgrach i Belgii.

Kierownik zespołu: CARINI GIANCARLO
Choreografia: PARBUONO DANIELE


Turcja

Gehem

Zespół „Gehem” to zespół studencki, który powstał w 1965 roku. Zespół brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Kanadzie, Chinach, Tajwanie, a także w większości krajów europejskich. Repertuar zespołu obejmuje tańce i obrzędy wywodzące się z kilku regionów Turcji. Jedną z większych atrakcji ich programu jest taniec Wirujących Derwiszy (Sema), który odzwierciedla ideę humanizmu i tolerancji filozofa Celaleddin Rumi żyjącego w latach 1207 – 1273. Ludzie – obracając się wokół derwiszy wyrażają swoją służalczość, zobowiązanie i wdzięczność wobec Boga.

Program składa się z 4 części, w ramach których jego tempo stopniowo rośnie. W każdej części przedstawionego tańca zachodzą zmiany strojów, które mają różne znaczenie, np. czapka derwiszy oznacza kamień grobowca, suknia – całun, a czarny płaszcz – grób.

Kierownik zespołu: ENVER KESKIN
Choreografia: TALIP H. KURT

 

 

 


Macedonia

Koco-Racin

Zespół został założony przed 10-cioma laty, jest jednym z najlepszych amatorskich zespołów folklorystycznych w Macedonii. Występował do tej pory w wielu krajach m.in. w  Bułgarii, Serbii, Chorwacji, Turcji, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie. Występował również  w Polsce na dwóch festiwalach w Warszawie i na festiwalu ziem górskich w Zakopanem. W zespole działają trzy grupy wiekowe tancerzy od 5-35 lat i dwie kapele  grające muzykę tradycyjną i narodową, a także zespół wokalny. Zespół KOCO-RACIN zaprezentuje na festiwalu Eurofolk – 2010 obyczaje, tańce i melodie narodu macedońskiego z Kicevskiego kraju.

Kierownik zespołu: GJORGIJA SAJKOSKI
Choreografia: EDITA AVTOVA


Rumunia

Doina Clujului

Zespół folklorystyczny „Doina Clujului” został założony w 1960 r.  Składa się z  ponad 40 młodych osób, z których większość to uczniowie szkół średnich, studenci i uczniowie Akademii Muzycznej ”Gheorghe Dima” w mieście Kluż-Napoka. Zespół zdobywał niejednokrotnie wyróżnienia wśród rumuńskiej publiczności, a także miłośników folkloru z innych krajów Europy. Repertuar zespołu obejmuje tańce charakterystyczne dla Transylwanii i innych regionów Rumunii. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach m.in. Francji, Włoszech, Czechach, Węgrach, Bułgarii, Niemczech.

Kierownik zespołu: Dr  DAN BRUDASCU
Choreografia: OVIDIU MOLDOVAN


Serbia

Sveti Sava

Sveti Sava” – zespół został założony w 2002 roku. Działa przy stowarzyszeniu skupiającym 200 członków  działających w różnych sekcjach, m. in. w sekcji tanecznej i muzycznej. Największa sekcja to sekcja folkloru i do niej należą członkowie zespołu. Zespół wiele koncertuje w kraju i poza granicami. Występował m.in. w Rosji, Słowacji.

Choreograf – NIKOLA KAMDZIJAS
Kierownik- DRAGAN TODOREVIĆ