Eurofolk 2008 – uczestnicy

 
PUERTORICO
– BALLET FOLKLÓRICO “GUARIONEX”

Zespół “Guarionex” powstał w miasteczku Morovis w 1978 roku. Od tego czasu swoją kulturę poprzez tance i piosenki kultywując tym samym puertoriańską tradycję. Rozpowszechnia przede wszystkim muzykę folklorystyczną, w swoich gustownych widowiskach odzwierciedla tradycje i zwyczaje ludowe. W ich repertuarze znajdują się wszystkie rodzaje muzyki ludowej, tańców karnawałowych, tańców “garanato” oraz tzw. “bailes de plena”. “Ballett Folcrórico “Guarionex” jako jedyni organizują widowiska w których prezentują ewaluacje swojej muzyki, co nazywają “Tropicalismo”. W ich skład wchodzą takie gatunki muzyczne jak guaracha, mambo, guaira, salsa y carnaval, czyli muzyka karnawałowa. Stroje w których zespół występuje są niezwykle kolorowe, przez co odzwierciedlają puertoriańską mieszankę kultur. Aby jeszcze lepiej oddać klimat swojego kraju zespół odbywa wędrówki po wybrzeżach i górach. Wszystkie zebrane doświadczenia prezentuje we wspaniałym stylu pragnąc zadowolić nawet najbardziej wymagających widzów. Zespół nieustannie nawołuje do potęgowania swojej tradycji i pragnie krzewić ją również w Polsce.

Kierownik – Turge L. Villafane

MEKSYK
– CONJUNTO FOLCLORICO MAGISTERIAL

Zespół powstał w 1963 roku w Mexico City Od chwili powstania członkowie zespołu starają sie popularyzować tańce, piosenki muzykę oraz poezję meksykańską. Nad programem zespołu pracowało wielu wysoko cenionych w Meksyku choreografów i muzyków. Zespół dużo koncertuje w rodzinnym Meksyku oraz poza jego granicami sławiąc barwny folklor meksykański w całym świece. Jego program wielokrotnie prezentowała telewizja meksykańska.

Założyciel zespołu – prof. Pedro Alonso Palacios Bargas
Kierownik – prof. Victor Mendoza Zenteno
Kierownik artystyczny – prof. Porfirio Diaz Ceballos i prof Sergio jaime Puon
Kierownik muzyczny – prof. Mauricio Martinez Cedillo

WĘGRY
– BARTINA NÉPTÁNC EGYESŰLET

Zespół BARTINA założony został przez uczniów i studentów w 1966r. Po kilku latach liczył już kilkadziesiąt osób. Dzięki współpracy ze szkołą muzyczną tancerze otrzymali doskonałą pomoc w zakresie tańca i układów choreograficznych.
BARTINA jest jednym z najlepszych zespołów folklorystycznych na Węgrzech. Tancerze występują w oryginalnych strojach regionalnych, a w repertuarze posiadają tańce i piosenki ze swojego regiony oraz całych Węgier.

HISZPANIA
– ESCOLA PROVINCIAL DE DANZA – CASTRO FLOXO

Escola Provincial de Danza – Castro Floxo jest folklorystycznym zespołem tanecznym, którego głównym celem jest odtwarzanie i popularyzacja folkloru rodzinnego regionu – Galicji. Zespół powstał w 1977 roku. Od tego czasu jego członkowie wytrwale rekonstruują tradycyjne galicyjskie melodie, tańce, piosenki, stroje i zwyczaje ludowe i prezentują je na swoich koncertach. W ten sposób członkowie zespołu wyrażają uznanie dla tych, którzy doceniają dziedzictwo kulturowe i pomagają w jego zachowaniu i popularyzacji. Doceniając działalność zespołu władze Ourense utworzyły w 1984 roku Szkołę Tańców Regionalnych, w której ponad 300 osób zdobywa wiedze o folklorze Galicji.
Program artystyczny zespołu powstał przy pomocy starszych mieszkańców galicyjskich wiosek, którzy wciąż pamiętają ich dawna dusze i styl. Zespołowi towarzyszy kapela ludowa grająca na tradycyjnych galicyjskich instrumentach. Zespół dużo koncertuje. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach folklorystycznych (m.in. w USA, Boliwii, Francji, Belgii. Brazylii, Portugalii, Grecji i na Tajwanie).

Kierownik zespołu – Xavier Alvarez

SERBIA
– KUD “NIKOLA TESLA”

Zespół “Nikola Tesla” powstał w miejscowości Niska Banja w 1985r. Obecnie skupia blisko 200 osób tancerzu wokalistów i muzyków w różnych grupach wiekowych. W swoim repertuarze posiada najważniejsze tańce narodowe i regionalne Serbii.

Zespół występował ponad 200 razy w Serbii oraz poza jego granicami. Podczas swoich koncertów stara sie przekazywać historię swojego kraju oraz melodie i piosenki przekazywane z pokolenia na pokolenie. W chwili obecnej stowarzyszenie “KUD Nikoal Tesla” posiada 6 sekcji skupiających dzieci, młodzież i dorosłych zainteresowanych kultura i folklorem Serbii i dawnej Jugosławii.

Kierownik artystyczny – Dragana Nikolić
Choreograf – Zivojin Djurić
Kierownik kapeli – Predrag Grozdanowić

TURCJA
– Zespół Tańca Ludowego – “IDEMM”

Zespół Idemm z Istambułu liczy 46 członków. Do grupy należy również 10 muzyków akompaniujących tancerzom. Ponadto podczas przedstawień prezentuje się również dwoje wokalistów którzy przy dźwiękach muzyki wprowadzają publiczność w tajniki tureckiego folkloru. od 2000 roku grupa jest szkolona przez 5 procesjonalnych instruktorów dzięki czemu prezentuje szeroki wachlarz tańców pochodzących z 10 regionów Turcji: Morza Egejskiego, Tracji, Morza Czarnego a także wschodnich obszarów kraju.
Zespół Idemm prezentuje się na licznych festiwalach w kraju, jak i poza granicami. Występował m.in. na Festiwalach Nea Karvaliss oraz Naoussa pod patronatem CIOFF, a także Thessaloniki – Adendro w Grecji. Celem zespołu jest prezentowanie publiczności całego świata bogatego dziedzictwa kulturowego Turcji.

Kierownik Zespołu – Yunus Sabri BIBER

MACEDONIA
– KUD “NIKO PUSOSKI”

Zespół powstał w 1947r. w miejscowości Kiczewo w południowo – wschodniej Macedonii. Nosi imię wielkiego patrioty i bohatera narodowego wywodzącego siue z tej miejscowości.
Tancerze występują w oryginalnych, pieczołowicie restaurowanych strojach ludowych pochodzących z początku ubiegłego wieku.
W repertuarze zespołu znajdują się pieśni tańce i muzyka regionu Kiczewa oraz całej Macedonii prezentowane z ogromną żywiołością. Głównym celem zespołu jest propagowanie bogatej kultury i obyczajów swojego kraju.
W skład zespołu wchodzą cztery grupy taneczne oraz jedna z najlepszych kapel Macedonii. Obecnie zespół posiada ponad 200 członków, ale przez 60 lat swojego istnienia tańczyło i śpiewało w nim ponad 4000 osób, Z zespołu “Niko Pusoski” wywodzą się najlepsi macedońscy piosenkarze muzyki narodowej – bracia Vojo i Bilian Stojanoski.
Zespół uczestniczył w wielu festiwalach w kraju i za granicą, na których był często nagradzany. Zdobył również nagrodę specjalną prezydenta Macedonii.

Kierownik zespołu – Acko Jovanoski

WŁOCHY
– MATA E GRIFONE

Grupa folklorystyczna “Mata e Grione powstała w 1982r. Nazwa zespołu pochodzi od dwóch mitycznych olbrzymów i genialnych obrońców Mesyny – Maty i Grifona. Członkami zespołu są studenci – wielbiciele folkloru, których celem jest nauka oraz popularyzowanie najstarszych, sycylijskich pieśni, tańców i tradycji.
Po dwóch latach aktywności grupa zaczęła aktywną działalność koncertową. Jest członkiem FLTP (Włoskiej Federacji Grup Ludowych).
Zespół występuje w strojach ludowych – wiernie odtworzonych, pochodzących z różnych epok i dokładnie odzwierciedlających ludowe tradycje Prowincji Mesyna. Kapele ludową tworzą muzycy grający na instrumentach: akordeon, harmonia, gitara, mandolina, Friscalettu (piszczałka), kobza, bifara, tamburyn i marranzano

Kierownik zespołu – Oraizo Grasso