Eurofolk 2005 – uczestnicy

CIFRA – CZECHY

Zespół folklorystyczny “CIFRA” został założony w 1999 roku w samym sercu Moraw, w mieście Uherské Hradišti przez młodych absolwentów Szkoły Muzycznej, w której zdobyli wiele doświadczenia i osiągnęli wiele sukcesów.
Po roku działalności zespół muzyczny pod kierownictwem pierwszego skrzypka Petra Cihala dołączył do grupy tanecznej prowadzonej przez choreografa Lenke Kravaèkovą.
Dziś zespół “CIFRA” wymieniany jest pośród najsławniejszych zespołów regionu Uherské Hradištì. Koncertował na Węgrzech, Słowacji oraz Polsce.
W swoim repertuarze zespół próbuje ożywiać i rozwijać najlepsze ludowe tradycje zarówno Moraw, słynących z unikalnej i bogatej kultury, jak i Słowacji.

“ZAACBE – MEKSYK

Zespół artystyczny “ZAACBE” powstał w 1993 roku.
Jego członkowie pochodzą z meksykańskich rodzin, w zespole tańczą dzieci, młodzież i dorośli. Łączy ich umiłowanie latynoamerykańskich tradycji i powrót do ich wspaniałej azteckiej przeszłości.
Wszyscy poszukują sposobu jak po przez pieśni, tańce i muzykę przedstawianą na koncertach, przekazać ich meksykański temperament, podzielić się z publicznością swoim sercem i duszą.
Zespół występował na wielu estradach we własnym kraju jak i poza granicami, m.in. w USA, Hiszpanii, Portugalii, Tajwanie i we Francji.

“TUTUN EKSPERLERI VAKFI – TURCJA

Zespół działa przy Szkole Ataturk w popularnej turystycznej miejscowości Fethiye. Szkoła kultywuje tureckie tradycje narodowe prowadząc folklorystyczne zespoły taneczne w trzech grupach wiekowych (od 7 do 23 lat). Wszystkie grupy występują w tradycyjnych strojach ludowych, prezentują narodowe i regionalne tańce tureckie. Zespół występował w wielu państwach Europy i Azji. Jest to pierwszy pobyt zespołu w naszym mieście.

“PERŁA KRYMU” – UKRAINA

Zespół tańca folklorystycznego “PERŁA KRYMU” powstał we wrześniu 1995 roku przy wydziale choreograficznym Szkoły Artystycznej.
W szkole uczy się tańca ludowego i klasycznego ok. 200 dzieci, główny trzon zespołu to 60 członków w wieku od 7 – 16 lat. Zespołowi towarzyszy orkiestra składająca się z 17 muzyków. “PERŁA KRYMU” w swoim repertuarze posiada tańce ludowe różnych regionów Ukrainy i innych krajów.
Zespół był wielokrotnie wyróżniany na festiwalach krajowych i zagranicznych. W 1996 roku został odznaczony tytułem “FOLK AMATEUR”

  “KYCZERA – POLSKA

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca “KYCZERA” powstał w 1991 roku.
Jego założycielem i kierownikiem artystycznym jest Jerzy Starzyński, członkami młodzi Łemkowie z terenu Dolnego Śląska, głównie okolic Legnicy.
Zespół jako jeden z nielicznych propaguje folklor łemkowski, występuje w oryginalnych strojach łemkowskich z Nowej Wsi koło Krynicy, Świątkowej Wielkiej, Komańczy oraz okolic Bardejowa i Svidnika na Słowacji.
Za swoje prezentacje “KYCZERA” była nagradzana na wielu przeglądach i festiwalach w kraju i za granicą. Za całokształt swej działalności uhonorowana została Nagrodą im. Oskara Kolberga, Nagrodą Fundacji Kultury, Nagrodą Gabinetu Rady Ministrów Ukrainy.
Swój program zespół prezentował na festiwalach w Meksyku, Bułgarii, Rumunii, Francji, Niemczech, Portugalii, Jugosławii, Czechach, we Włoszech, na Słowacji, Ukrainie.
Zespół jest gospodarzem odbywającego się w Legnicy międzynarodowego festiwalu mniejszości narodowych i etnicznych “Pod Kyczerą”, a przy zespole działa jedyne w Polsce Centrum Kultury Łemkowskiej.

“BRANKO MARKOVIC” – SERBIA

Kulturalno-artystyczne Stowarzyszenie “BRANKO MARKOVIC” zostało założone w 1994 roku w miejscowości Surduk.
Obecnie w Stowarzyszeniu działa 250 członków w różnych sekcjach, m.in. grupa wokalna “SREM”, żeńska grupa wokalna “VOJVODINA”, kapela ludowa oraz soliści.
Zespół prezentuje artystycznie opracowane pieśni i tańce ludowe z różnych regionów Serbii.
Występował na wielu przeglądach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Swój program prezentował w Grecji, Szwajcarii, Portugalii, na Ukrainie i Słowacji.